Fındık Üreticisi Tedirgin: TMO Ne Yapacak?

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, TMO’ya seslenerek, üreticiyi üzmeyecek hamleler atmasını istedi. Tedirgin olan fındık üreticileri ise gözlerini TMO’ya çevirdi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu ve Giresun’da bayramdan önceki haftalarda fındık fiyatlarında bir anda hatırı sayılır şekilde fiyat düşüşü yaşanması üzerine üreticiler de tedirgin. Üreticinin elinde fazla fındık kalmazken gözler de TMO’nun elindeki fındığa çevrildi. Fındık baronlarının TMO’nun elindeki fındığı ucuza kapatma niyetleri üreticiyi de endişelendiriyor.

Fındık fiyatları ve TMO hakkında Ordu Hayat’a değerlendirmede bulunan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, TMO’nun elindeki fındığı satacağı zaman üreticiyi de düşünmesi gerektiğinin altını çizdi.

“TMO Üreticiyi Üzmemeli”

TMO’nun üreticiyi üzecek hareketlerden kaçınmasını isteyen Başkan Sarıkahraman, “TMO, fındıkta bir müdahil kurum. Ancak almış olduğu fındığı elbette satmak isteyecektir ve satacaktır da. Bunda da bir değişiklik yok.  Fakat üreticiyi üzecek hareketten kaçınmasını öneriyorum” diyerek açıkladı.

“Fındık Üreticisi Zor Durumda”

Fındık üreticisinin zor durumda olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Sarıkahraman, şunları söyledi; “Üreticimizin üzülmemesi lazım. Zaten üretici şu anda gerçekten çok zor pozisyonda. Bir taraftan kokarcayla diğer taraftan külleme hastalığıyla uğraşıyor. Üreticinin sıkıntıları bitmiyor. Mazot ve gübre paraları verildi, ancak alan bazı gelir desteği ödenmedi.  Üreticimiz bu zor pozisyonda bir de TMO böyle kendi başına buyruk hareket etmeyerek üreticinin üzülmeyeceği bir politika izlemeli.”

Özel Haber: Soner Özdemir

15 Nis 2024 - 17:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir