“Kolonyacılık Pandemide Yeniden Canlandı”

Ordu esnaf Ahmet Tepe, babadan oğula aktarılan kolonyacılık mesleğini 1970 yılından bu yana sürdürüyor. Pandemi sürecinde kolonya satışlarında yaşanan artışı değerlendiren Tepe, geleneksel zanaatlarını sürdürmenin önemine vurgu yaptı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Kolonyacılık Pandemide Yeniden Canlandı”
“Kolonyacılık Pandemide Yeniden Canlandı”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu'da uzun yıllardır kolonyacılık mesleğini icra eden Ahmet Tepe, pandemi sürecinin kolonya satışları üzerindeki etkisini değerlendirdi. Tepe, babadan oğula aktarılan bu geleneksel zanaatlarını sürdürmenin önemine vurgu yaparak, geçmişe dair gözlemlerini paylaştı. 

“Kolonyacılık Pandemide Yeniden Canlandı”

“Başka Kolonyacı Kalmadı”

Tepe, Ordu'da kolonya işinin yalnızca kendileri tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Bizden başka kolonyacılık yapan kalmadı. Geleneksel bir iş bizim işimiz. Kolonya bizim adetlerimizde var. O yüzden rağbet her zaman oluyor. Ama pandemiden sonra daha çok canlandı. Pandemi döneminde çok fazla satış oldu. Şimdi de o zamanlarki kadar çok değil ama yine de kolonya alışkanlığı yeniden edindi toplum," dedi.

“Kolonyacılık Pandemide Yeniden Canlandı”

“Koku Çeşitleri Arttı”

Pandeminin etkisiyle gençler arasında da kolonya kullanımında bir artış olduğunu belirten Tepe, "Gençler kullanmıyordu kolonyayı, şimdi gençler de kullanıyor. Dolayısıyla kullanıcı portresi de biraz değişti. Pandemi sayesinde oldu bu," şeklinde konuştu.

Koku çeşitlerindeki artışa da dikkat çeken Tepe, eskiden bilinen geleneksel kokuların yanı sıra yeni nesil kolonyaların da popüler hale geldiğini ifade etti. "Eskiden geleneksel olarak tek limon kolonyası biliniyordu. Geleneksel müşteri yine daha çok limon kolonyasına yöneliyor. Ama çok eskiden üretilen altın damla, kadın teni, beyaz zambak, tütün gibi kokuların bazıları yok mesela. Altın damla üretilmiyor. Kadın teni üretilmiyor. Bunun yerine yeni nesil kolonya dediğimiz amber, yağmur ormanları, ayvalık zeytin çiçeği, okyanus, Japon kiraz çiçeği var. Bunlar yeni nesil kolonyalar. Bodrum mandalinası, Hawaii ananas diye bir koku var. Bunlar hep yeni üretilen kokular. Eski kokuların bazıları yok," diye ekledi.

“Kolonyacılık Pandemide Yeniden Canlandı”

Ahmet Tepe'nin aktardığına göre, Ordu'da kolonyacılık geleneği pandemi döneminde yeniden canlanırken, yeni nesil kokular da kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu geleneksel zanaatin geleceği, ustaların elinde yeniden şekilleniyor.

Özel Haber/Nergis Kobak

15 Nis 2024 - 14:20 Ordu- Yaşam

Mahreç  Nergis Kobak