Yatırım Destek Kredileri Yüzde 29'a Çıkarıldı!

Esnaf ve sanatkârlar için önemli bir finansal araç olan yatırım destek kredilerinin faiz oranı, Halk Bankası aracılığıyla kullandırılan kredilerde yüzde 29'a yükseltildi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Esnaf ve sanatkârlara kullandırtılacak yatırım destek kredilerinin faiz oranı yüzde 29’a yükseltildi.

Esnaf ve sanatkârların, kooperatifler aracılığı ile Halk bankasından kullandıkları kredi faizi oranları, 4 puan artırıldı. Yeni faiz oranları 1 Nisan’dan itibaren uygulanmaya başlandı.

Faiz Arttı Vadeler Düştü

Altınordu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Celal Dindar, 1 Nisan itibariyle, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif işletme ve Yatırım destek kredilerinde yapılan değişiklikleri, şu şekilde açıkladı;

“Kredilere ait faiz oranımız yıllık yüzde 25’den, yüzde 29 olarak güncellenmiştir. Ayrıca, kredi vadeleri ve geri ödeme periyotlarında da düzenleme yapılmıştır. Buna göre, işletme kredisi 5 yıldan (60 ay), 3 yıla(36 ay), Taşıt kredisi 7 yıldan (84 ay), 4 yıla(48 ay), İş yeri edindirme kredisi de 10 yıldan (120 ay), 5 yıla (60 ay), indirilmiştir.”

Başkan Celal Dindar, memur, işçi gibi bordrolu çalışanların tespiti amacıyla, kredi başvuruların da alınması zorunlu belgelerin; “SGK tescil ve hizmet dökümü" olacağını da belirterek, yeni yapılan bu değişikliklerin, yeni Kredi kullanacak olan ortaklar için geçerli olduğunu da hatırlattı.

Yusuf Can Erişen/ Ordu Hayat

 

 

13 Nis 2024 - 11:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak