Korgan'da Oyların Yeniden Sayılmasını İstedi, YSK Reddetti

AK Parti Korgan İlçe Başkanı Hamza Şahin, 31 Mart 2024'te yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Korgan'daki oyların yeniden sayılmasını istedi.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri
Korgan'da Oyların Yeniden Sayılmasını İstedi, YSK Reddetti
Haber albümü için resme tıklayın

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Korgan İlçe Başkanı Hamza Şahin, 31 Mart 2024'te yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Korgan'daki oyların yeniden sayılmasını istedi. YSK, AK Parti'nin itirazını reddetti.

Seçimlerde İyi Partinin 6097, AK Parti'nin ise 5981 oy aldığı belirtildi. Geçersiz oy sayısının 1332 olduğu ve aradaki farkın 116 oy olması nedeniyle AK Parti, oyların yeniden sayılması için itirazda bulundu.

Korgan'da Oyların Yeniden Sayılmasını İstedi, YSK Reddetti

Korgan İlçe Seçim Kurulu, AK Parti'nin itirazını kabul etti. Ancak Ordu İl Seçim Kurulu, oy farkının az olmasının ve geçersiz oyların çokluğunun yasanın aradığı manada bir gerekçe ve delil olmadığı gerekçesiyle ilçe seçim kurulu kararını kaldırdı.

AK Parti, Ordu İl Seçim Kurulu'nun kararına itiraz ederek YSK'ya başvurdu. YSK, yaptığı incelemede AK Parti'nin itirazını reddetti.

YSK'nın kararında şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu seçimde iddia edildiği gibi kanuna bir aykırılık görülmediğinden, konuya ilişkin il seçim kurulu kararı usul ve yasaya uygun olduğundan, talebin reddine karar verilmesi gerekmiştir."

11 Nis 2024 - 17:46 Ordu/ Korgan- Siyaset

Mahreç  Salih Can Ongun