Ekonomi Bakanı Şimşek: Kimse Para İçin Bana Gelmesin!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının sıkı bir şekilde uygulanması ve enflasyonun kontrol altına alınması için kamudaki tasarruf tedbirlerinin önemini vurguladı. Şimşek, "Kimse Para İçin Bana Gelmesin" dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Ekonomi Bakanı Şimşek: Kimse Para İçin Bana Gelmesin!
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti, seçimlerde yaşanan başarısızlığın ana nedenlerinden biri olarak 'emekliler ve hayat pahalılığı' faktörünü gösterdi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevcut bütçenin bu taleplere izin vermediğini belirterek, yeni adımlar atmamanın arkasında durdu.

Ek Ödenek Taleplerine Tepki

Bakan Şimşek, kamudaki tasarruf tedbirlerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu: Kamu kurumlarına bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmeyecek. Her kurum, öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Ek ödenek talepleri için bana gelinmeyecek.

Yeni Yatırımlarda Öncelik Tarımsal Üretimde

Bakan Şimşek, kamu yatırım programında rasyonelleştirme çalışmalarının yapıldığını belirterek, tarımsal üretim, nitelikli yatırımlar, sulama ve baraj gibi alanlara öncelik verileceğini ifade etti. Tarımsal desteklerde herhangi bir kesinti olmayacak.

Ekonomi Bakanı Şimşek: Kimse Para İçin Bana Gelmesin!

Yeni Bina Alımı Yasak: Kamu Binalarında Tasarruf Dönemi

Yeni kamu binası alımına izin verilmeyeceğini vurgulayan Bakan Şimşek, kamu bina giderlerinde tasarruf yapılacağını belirtti. Mevcut bina imkanlarının en verimli şekilde kullanılması için planlama yapılacak.

Araç Konusunda Titizlik: Servis Hizmetlerine Sınırlama Getirilecek

Bakan Şimşek, kamu araçlarının kullanımında titizlikle hareket edileceğini ve zorunlu olmayan servis hizmetlerine sınırlama getirileceğini açıkladı. Araç tasarrufu konusunda sıkı kurallar uygulanacak.

Ekonomi Bakanı Şimşek: Kimse Para İçin Bana Gelmesin!

Seminerlerde İsraf Yok: Tasarruf Seminer Adı Altında Tatil Dönemi Sona Erdi

Yurt içi ve yurt dışı toplantılar ile seminerlerin tasarruflu bir şekilde düzenleneceğini belirten Bakan Şimşek, israfa yol açan etkinliklere son verileceğini söyledi. Sosyal medyada, KDV kaçağı ve israfın önlenmesine yönelik yapılan çalışmaları duyurdu.

KDV Kaçağına Yapay Zeka Çözümü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV kaçaklarının tespiti için yapay zeka destekli çalışmaların tamamlandığını açıkladı. Vergi kayıp ve kaçağına sebep olanlar hakkında gerekli adımların atılacağını belirtti.

09 Nis 2024 - 12:46 - Gündem

Mahreç  Nergis Kobak