Mideler de Bayram Edecek

Arife Günü’nde de evlerde bayram hazırlıkları sürüyor. Her bayram gelenek haline gelen baklava, bu bayram da malzeme fiyatlarına rağmen sofraları süsleyecek.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Mideler de Bayram Edecek
Mideler de Bayram Edecek
Haber albümü için resme tıklayın

Arife Günü’nde de evlerde bayram hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Geleneksel tatlılar arasında yer alan baklava, malzeme fiyatlarına rağmen sofraları süslemeye devam ediyor.

Bayramların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ev yapımı baklava, zahmetli olmasına rağmen hala birçok kişi tarafından yapılıyor.

Mideler de Bayram Edecek

Ordulu Gülderen Sönmez, bu geleneği her bayram sürdürdüğünü belirterek, “Ben her bayramda baklava yapıyorum. Ama kendim yemem. Bu bayramda da yapacağım, kısmetse. Yufkasını falan kendim açıyorum. Her şeyini kendim yapıyorum baklavanın. Tabii, kolay değil yapması. Hem yapması zor hem de malzemeler çok pahalı. Allah’tan malzemelerim daha önceden vardı ama yine de yoğurdu, işte yumurtasıydı, zeytinyağıydı, unuydu, içine koyacağın ceviziydi, şekeriydi, bir sürü masraf. Ama gelenek olduğu için her bayram yapıyoruz bunu” dedi.

Mideler de Bayram Edecek

Sönmez, bayramda özenle hazırladığı yemeklere de değinerek, “Yemekleri de aynı şekilde özenerek yapıyorum bayram olduğu için. Mesela bu bayram dolma yapacağım. Bazen de kuru dolma yaparım, yanında çeşit olsun diye” diye ekledi.

Arife Günü’nde evlerde yapılan hazırlıklar, bayram coşkusunu ve birlik beraberliği pekiştirerek, özel lezzetlerle dolu sofralara hazırlanıyor.

Özel Haber/Nergis Kobak

09 Nis 2024 - 12:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak