İYİ Parti Ordu'dan YSK'ya Seçim Sonuçlarına İtiraz: "Tam Kanunsuzluk"

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz ve beraberindeki heyet, Ankara'ya giderek Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz dilekçelerini sundu.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
İYİ Parti Ordu'dan YSK'ya Seçim Sonuçlarına İtiraz: "Tam Kanunsuzluk"
İYİ Parti Ordu'dan YSK'ya Seçim Sonuçlarına İtiraz: "Tam Kanunsuzluk"
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz ve beraberindeki heyet, bugün Ankara'ya giderek Yüksek Seçim Kurulu'na ( YSK) Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz dilekçelerini sundu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hakan Şeref Olgun, YSK önünde yapılan açıklamada, Ordu'da Türkiye ortalamasının çok üzerinde geçersiz oy pusulası tespit edildiğini söyledi. Hakan Şeref Olgun, tekrar açılan sandıklarda geçersiz sayılan oy pusulalarının büyük çoğunluğunun İYİ Parti ve başka bir partiye basılmış olduğunu, boş oy pusulalarında ise zarfa konulduğunda oluşacak katlama izi bulunmadığını belirtti.

İYİ Parti Ordu'dan YSK'ya Seçim Sonuçlarına İtiraz:

Hakan Şeref Olgun, sandıklarda kayıp zarf ve oy pusulası olduğunu da öne sürerek, "Sabah sandıklara teslim edilen oy pusulaları ile zarf sayısı, kullanılmayan artan oy pusulaları ve zarf sayısı ile oy kullanan seçmen sayısı karşılaştırıldığında çok sayıda sandıkta kayıp zarf ve oy pusulası olduğu tespit edilmiştir." dedi.

Hakan Şeref Olgun, 1200 sandık bulunan Ordu'da sadece 95 sandık kurulu başkanının veya üyesinin siyasi parti üyesi olmadığını da vurguladı. Olgun, sandık kurulu başkanı ve üyelerinin siyasi parti üye olamayacağını ve bu durumun seçim güvenliğini ve tarafsızlığını yok saymak anlamına geldiğini söyledi.

İYİ Parti Ordu'dan YSK'ya Seçim Sonuçlarına İtiraz:

Enver Yılmaz: "95 Sandık Başkanının Siyasi Parti Üyesi"

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz da yaptığı açıklamada, 95 sandık başkanının siyasi parti üyesi olması nedeniyle sandık kurullarının sağlıklı oluşmadığını savundu.

Enver Yılmaz, 2222 sandıkta 4500'e yakın sandık başkanının olması gerektiğini, ancak kendilerinin şu ana kadar 95'ini tespit edebildiklerini söyledi. Yılmaz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre bu 95 sandık başkanının siyasi parti üyesi olduğunu kaydetti.

Enver Yılmaz, Ordu'da 98 bin geçersiz oy olduğunu ve bunun 32 bininin Ordu Büyükşehir Belediyesi seçimine ait olduğunu belirtti. Yılmaz, geçersiz oyların büyük çoğunluğunun çift mühürlü ve İYİ Parti'ye atılmış oy pusulaları olduğunu savundu.

Enver Yılmaz, bazı sandıklarda mühürsüz çuval ve çuvallarda müdahale izleri olduğunu da öne sürerek, "Gece 02.15'te açılan sandıklar var. Yüksek Seçim Kurulu'na giden verilerle, İl Seçim Kurulu'na giden veriler arasında tenakuzlar var." dedi.

Enver Yılmaz, sandık başkanlarının kamu görevlisi olduğunu ve bu operasyonun özellikle mağdur ve yüksek ilçelerde yapıldığını savundu. Yılmaz, "Bu kanunsuzluğu giderecek olan sonuna kadar itibar ettiğimiz ve güvendiğimiz yüksek seçim kuruludur. Buradaki hakimlerimize itibarımız sonsuzdur." diye konuştu.

İYİ Parti Ordu'dan YSK'ya Seçim Sonuçlarına İtiraz:

09 Nis 2024 - 11:44 Ankara- Siyaset

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu