"Gerekli Tedbirleri Alın"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Ani hava değişimi, virüslerin ve bakterilerin kendisi kadar tehlikeli olabilir. Mevsim geçişlerindeki ısı değişikliklerinden etkilenip, hasta olmamanın yolu bilinçli olmaktan ve gerekli önleyici tedbirleri almaktan geçmektedir.” dedi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Ani hava değişimi, virüslerin ve bakterilerin kendisi kadar tehlikeli olabilir. Mevsim geçişlerindeki ısı değişikliklerinden etkilenip, hasta olmamanın yolu bilinçli olmaktan ve gerekli önleyici tedbirleri almaktan geçmektedir.” dedi.

“Bu havalar hastalık havası”

Bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarının gribal hastalıkların ortaya çıkışında nem ve sıcaklık değişimi çok büyük rol oynadığını aktaran Dr. Coşkun, bu duruma, kişilerin hazırlıksız yakalanmaları sonucu giyimine kuşamına da dikkat etmemeleri eklenince, hastalıkların ani bir şekilde ortaya çıkışı ve yayılmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"Gün Boyu Zindelik Verir" 

‘Sıcaklıkların bir gün yüksek bir gün düşük olması gibi ani hava değişimleri insan vücudunun adaptasyon ve savunma mekanizmalarını bozmakta ve enfeksiyon hastalıkları çıkmaktadır. Değişen ısı, önce vücut direncini düşürebilir’ diyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü; “Mevsim geçişlerindeki ısı değişikliklerinden etkilenip, hasta olmamanın yolu bilinçli olmaktan ve gerekli önleyici tedbirleri almaktan geçmektedir. Hava değişiminin ani olduğu enfeksiyon hastalıklarından Hastalıklardan korunmak için; bol su tüketimi yapmalısınız. Susamadan su içmelisiniz. Su içilmesi, vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması ve vücut ısısının dengeli bir durumda tutulabilmesi için çok önemlidir. Unutmayınız ki hazır meyve suları, çay, kahve ve asitli içecekler sıvı ihtiyacına cevap vermek için yeterli değildir, hiçbir zaman su yerine geçmezler. Düzenli ve kaliteli bir uyku, gün boyu zindelik verir o nedenle iyi bir uyku günlük yaşantımızda olamaz ise hastalıklar kapıda bekliyordur.”

"Bağışıklık Sistemi Güçlendirilmeli" 

Sabah, öğle ve akşam saatleri için uygun giyinmeye özen gösterilmesi gerektiğini savunan Coşkun, “Mümkünse ince katlardan oluşan bir kıyafet kombinasyonu yapılmalıdır. Havanın ısısına ve nemin artışına göre katmanlar azaltılıp çoğaltılmalıdır. Kapalı ortamlar iyi havalandırılmalı ve temizlenmelidir. Kapalı ortamlarda hastalıların daha hızlı yayılmasına neden olur. Klima ile serinlemek isterken dikkatli olunmalıdır. Özellikle öğle saatlerinde hava sıcakken aralıksız klima çalıştırılıp akşam saatlerindeki serinliğe maruz kalındığında hastalıklar da kaçınılmaz hale gelmektedir. Klimalar sık sık temizlettirilmelidir. Enfeksiyonlar açısından riskli dönemlerde, riskli gruplara  zatürre ve grip aşılarını yaptırmak ek fayda sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alınabilir. Bunlar arasında arı poleni, B karoten, vitamin kompleksleri, yeşil çay, bal, kuşburnu, maydanoz, kivi ve benzer ürünler sayılabilir. En önemlisi de enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka vakit geçirmeden derhal bir hekime başvurulmalıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

09 Nis 2024 - 09:18 Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul