Turşu Deyip Geçmeyin!

Uzman Diyetisyen Gülce Taştemel, Ordu’nun sevilen lezzeti turlu kavurmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Belli bir oranda tüketildiğinde zararı yoktur ama aşırı tüketimi vücutta çok fazla ödem tutmaya başlar ve böbrek hastalıkları için de zararlıdır” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Turşu Deyip Geçmeyin!
Turşu Deyip Geçmeyin!
Haber albümü için resme tıklayın

Uzman Diyetisyen Gülce Taştemel, Ordu'nun sevilen lezzeti olan turşu kavurmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Taştemel, "Belli bir oranda tüketildiğinde zararı yoktur ama aşırı tüketimi vücutta çok fazla ödem tutmaya başlar ve böbrek hastalıkları için de zararlıdır" dedi.

Turşu Deyip Geçmeyin!

Turşu Tüketimine Dikkat!

Ordu'nun sağlıklı beslenme kültürüne dikkat çeken Taştemel, sebze ağırlıklı beslenmenin önemine vurgu yaptı. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin bolca tüketildiğini belirten Taştemel, bunun sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olduğunu ifade etti. Ancak, yöresel lezzetler arasında yer alan turşunun tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

“Tansiyon Hastaları İçin Zararlı”

Turşunun tuz içeriği ve kızartma yöntemiyle sağlıksız hale getirilebileceğini belirterek, özellikle tansiyon hastalarının tüketimine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Taştemel, “Aşırı tuzlu tüketimin tansiyon hastaları için zararlı olacaktır.  Ayrıca turşu bağışıklığı güçlendiren bir besin, ancak aşırı tüketiminde hem vücutta ödem oluşturabilir hem de böbrek hastalıklarına yol açabilir” dedi.

Turşu Deyip Geçmeyin!

“Haftada En Fazla 1-2 Kez”

Sağlıklı bir beslenme için sebzelerin zeytinyağlı usulde ve kavurmadan sulu bir şekilde pişirilmesinin önemine değinen Taştemel, "Turşu kızartmaları, kavurmalarını minimalize etmekte yarar vardır.  Yöresel sebzelerden sakarca tüketiminde yumurta ile beraber pişirmemizde bir problem yok. Ama ekmekle ve mısır unuyla beraber kızarttığımız zaman hem kalorisi yüksek oluyor hem de kızartma çok sağlıklı olmayan bir beslenme tarzı olduğu için önermiyoruz.” diye konuştu.

“Tabii ki yöresel lezzetlerimizi yiyeceğiz” diyen uzman diyetisten,  “kendimizi haftada en fazla 1-2 ile sınırlandırmamız gerekiyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber/Nergis Kobak

05 Nis 2024 - 16:00 Ordu- Sağlık

Mahreç  Nergis Kobak