Bahçe İlaçlarken Dikkat!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan; bahçe ilaçlama yaparken dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Fındık bahçesinde tarım ilacı kullanan üreticilerimiz dikkatli olmaz ise hem kendilerine hem de doğaya ciddi zararlar verebilirler” ifadelerini kullandı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Bahçe İlaçlarken Dikkat!
Haber albümü için resme tıklayın

Üreticilere bahçeye ilaç atarken dikkatli olmaları yönünde tavsiyede bulunan Soydan, çiftçilerin mutlaka ilaçlama yaparken kişisel koruyucu ekipmanlar ile kendilerini koruması gerektiğini, bunların gözlük, ilaçlama maskesi, ilaçlama tulumu, eldiven, çizme gibi çeşitli ekipmanlar olduğunu ve bu ekipmanlar mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi.

Bahçe İlaçlarken Dikkat!

“İlaçlar Bakanlığın Ruhsatlı Bayilerinden Alınmalı”

İlaçlamanın günün serin olduğu sabah ve akşamüstü saatlerinde yapılması gerektiğinin altını çizen Arslan Soydan, sözlerini şöyle devam ettirdi; “Eğer rüzgarlı havada ilaçlama yapmak zorundaysak ilaçlama sırasında rüzgarı arkamıza almamız gerekir. İlaçlamaya başlamadan önce mücadelesi yapılacak zirai ilacın mutlaka prospektüsü okunmalı ve yazan dozlara göre hazırlanmalıdır. İlaçlama ile hasat arası süre göz önüne alınmalıdır. Zirai ilaçların bakanlığın ruhsatlı zirai bayilerinden alınması gerekmektedir. İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemesi gerekmektedir. Zirai ilaçların vücuda temas etmemesi de gerekmektedir. İlaçlama yapan üreticilerimiz bu konuda aşırı dikkatli olmalıdır.

Aman Dikkat!

İlaçlama esnasında delinen veya patlayan alet hortumları çıplak elle tamir edilememelidir. Ayrıca tıkanan alet uçları asla ağız ile üflenerek açılmaya çalışılmamalıdır. Zehirlenme durumunda ilaç ambalajı ile birlikte en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. İlaçlama bittikten sonra el ve yüz bol su ile yıkanmalıdır. Kullanılan kişisel koruyucu ekipmanlar ise temiz kıyafetlerle yıkanmamalı ve ilaçlama ekipmanları da temizlenmelidir. Artan ilaçların da kilitli dolaplarda muhafaza edilmesi gerekir. Boşalan ambalajlar ve tarım ilacı kutuları kesinlikle toplanıp zirai atık konteynırlarına bırakılmalıdır. Yakılmamalıdır ve derelere, bahçelere atılmamalıdır.”

“Arıları Zarar Görebilir”

Soydan; “Zirai ilaçlama Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamış olduğu tarihlerde yapılmalıdır. Ayrıca arıcılık faaliyeti gösterilen bölgelerde mutlaka arıcılara haber verilmesi gerekmektedir. Arılar unutulmamalıdır. Çünkü zarar görebilir.” Dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

05 Nis 2024 - 14:40 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak