"Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı Tüm Coşkusuyla Devam Ediyor

AYLİNSANART Engelsiz Kültür Sanat Derneğinin, Ordu Valiliği ve ortaklaşa düzenlediği Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı 7. gününde, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Yangın Var” adlı oyunuyla sanatseverleri ağırladı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
"Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı Tüm Coşkusuyla Devam Ediyor
"Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı Tüm Coşkusuyla Devam Ediyor
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Valiliği ve AYLİNSANART Engelsiz Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı kapsamında, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan “Yangın Var” adlı oyun, sanatseverleri ağırladı.

Seyircinin yoğun ilginin gösterdiği oyunun ardından konuşan Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Dr. Erdal Yıldırım, Ordu’ya ikinci gelişleri olduğunu belirterek, “Ordu'ya tiyatro olarak ikinci gelişimiz. Önce Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği festival için Kafkas Tebeşir Dairesi ile geldik. Şimdi de AYLİNSANART Derneğinin, Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı için buradayız” dedi.

“Ordu'da Oynamak Güzel”

“Ordu'da oynamak güzel” diyen Yıldırım, “Ordu'nun seyircisi de güzel. Burada olmaktan çok mutluyuz. Umarım böyle gelmeye devam ederiz. Zaten tiyatro paylaşıldıkça, buralara geldikçe güzelleşiyor. Biz başka insanlar, başka yüzler, başka çehreler görünce çok keyif alıyoruz. Güzel eleştiriler oluyor. O eleştiriyi alıp değerlendiriyoruz. Zaten tiyatro bir eleştiridir. Biz de hayatı eleştiriyoruz, bir şeyler söylüyoruz. Ama kimseyi güdümlemiyoruz. Tiyatronun özünde olan şeyi yapmaya çalışıyoruz. Yani biz bir şey koyuyoruz ortaya, kim ne kadar ne alırsa alsın diyoruz. Amacımız da zaten Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu olarak insanlara bir şey göstermek.


“Burada Olmaktan Çok Mutluyuz”

O yüzden böyle yerlere gelmek bizi çok geliştiriyor. Ne kadar çok gelirsek de ne kadar çok paylaşırsak da o kadar güzel. Burada olmaktan da çok mutluyuz. İyi ki de davet etmişler. AYLİSANART’a da çok teşekkür ederiz. Tekrar çağırırsa bir daha geliriz buralarda oynarız” dedi.

“Çok Değerli Bir Çalıştay”

Festivalin oyunlarını sergileyen tiyatro topluluklarının çalıştay yapacağına ilişkin de konuşan Dr. Yıldırım, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu çok değerli bir çalıştay. Çünkü Tiyatro bu kolektiflikten doğarsa güçlü olur. Maalesef tiyatro bu gücü elde edemiyor bizim ülkemizde. Bunu bu tür etkinliklerle güçlendirmek lazım. O anlamda bir akademisyen olarak da bu çalıştayın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü böyle şeyler yaptıkça tiyatronun gücünü arttırıyorsunuz. Varlığını artırıyorsunuz. Özgün bir değer katıyorsunuz. Bu çalıştay, gelmeyenler olsa bile duyulacak. Bir sanat derneği çalıştay yapmış diye duyulacak. Bu duyuldukça insanların zihinlerine girdikçe yer edecek. O yer ettikçe de tiyatro güçlenecek. Yani tiyatroyu güçlendirirseniz o ülkede, o toplumda insanlar daha çok aydınlanır. Ne kadar çok tiyatro olursa o kadar aydınlık olur. O yüzden çok değerli buluyorum. Ama bir araya gelmek maalesef çok zor. Sosyolojik ve psikolojik olarak da ciddi ciddi bununla ilgili bir çalıştayın yapılması lazım. Neden tiyatrocular bir araya gelemiyorlar? Neden güçlü olamıyorlar? Bunların da incelenip bir yol bulunması gerekir. Çünkü tek hiçbir şey yapamıyorsunuz. Ama siz güçlü olursanız, siz güçlü olursanız tiyatro güçlü olur. İnşallah bu çalışmalar oraya evrilir. O gücü katar. O yüzden bu çalıştay çok değerli.”

30 Yıllık SahneTecrübesi

Ayrıca, Dr. Yıldırım, kendi tiyatroculuk deneyimlerinden bahsederek, "Ben 30 seneye yakındır bu işi yapıyorum. İstanbul'da başladım bu işe. Buraya da 4 ay önce yeni geldim. Aslında Orduluyum ben ama Ordu'yla bir bağım yok diyebilirim. İstanbul'dan geldim. Bütün hayatım, eğitim hayatım hepsi İstanbul'da geçti. Orada bir ödenekli tiyatroda çalıştım. Bazı üniversitelerde tiyatro eğitimi verdim. Şimdi de buradayım." şeklinde konuştu.

Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı, sanatseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

04 Nis 2024 - 16:15 Ordu- Kültür & Sanat

Mahreç  Nergis Kobak