Fındık Piyasası Bayramdan Sonra Netleşecek!

TMO’nun elindeki fırsatı üreticinin lehine kullanmasını isteyen OTSO Fındıkçılar Meslek Komite Başkanı Erol Güreşçi, fındık piyasasının bayram tatilinden sonra netleşeceğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Seçim sonunda fındık fiyatlarını değerlendiren Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Fındıkçılar Meslek Komite Başkanı Erol Güreşçi, TMO’nun fındığı kademeli olarak artan fiyatlarla piyasaya sürmesi gerektiğini açıkladı.

“Fiyatlarda Durağanlık Var”

Fındık arz ve talebinde yavaşlama olduğunu söyleyen Erol Güreşçi, “ Fındık fiyatları şu anda 50 randıman 115 lira olarak devam ediyor. Arz talep dengesinde bir yavaşlama oldu. Bu yüzden de fiyatlarda durağanlık var. Bunu etkileyen sebepleri ise ekonomik sebeplerin yanı sıra piyasada TMO’nun elindeki fındığı satıp satmayacağıyla alakalı bir beklenti olması” dedi.

Yeni Sezon Yaklaşıyor”

Erol Güreşçi, yeni sezonun yaklaştığını hatırlatarak, “Yeni sezonun yaklaşmasıyla beraber herkes ihtiyacı kadar fındığı alıyor ve stoklu gitmiyor. Yeni sezonu bekliyor. Yine dalda karanfil ve çiçek sayımı yapıldı. Sonuçta rekolte güzel gözüküyor. Ancak TMO’nun fındığı kaçtan satacağını bilemiyoruz. Spekülasyon olmaması için devlet politikası olarak TMO’nun elindeki fındıkların miktarı açıklanmıyor” ifadelerini kullandı.

“Erken Satış Yapmamalı”

TMO’nun erken satış kararı almasının üretici için risk olduğunu söyleyen Erol Güreşçi, “Bizim temennimiz TMO’nun vatandaşın elindeki fındık tamamıyla bitmeden ve daldaki risk azalmadan satış kararı almamalı. Yine elindeki fındığı kademeli olarak piyasaya sürmeli. Önceki yıllarda yaptığı gibi aylık aylık her ay fiyatı yükselen bir şekilde satmalı. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir dönemde TMO da bunu iyi kullanmalı. Önümüzdeki bayram tatilinden sonra fındık piyasası da netlik kazanır” diyerek açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

04 Nis 2024 - 16:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir