Balıkçılardan Erken Paydos

Denizlerde avlanma sezonu 15 Nisan’da sona erecek olmasına karşın Ordu’da bazı balıkçılar erkenden av sezonunu kapattı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Hamsiyi büyük tekneler avladığı için palamutun olmadığı sezonda mezgit, istavrit ve barbun avlayan ancak umduğunu bulamayan Ordulu balıkçılar, av sezonunu sonu olan 15 Nisan’ı beklemeden paydos yaptı.

“Erken Kapatmak Zorunda Kaldılar”

Bu yıl çok fazla balık olmadığı için bazı balıkçıların sezonu erken kapattığını belirten Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, “Sezona umutlu başlayan balıkçılarımız, av yasağının başlamasına daha zaman olmasına rağmen balık olmayışı nedeniyle sezonu erken kapatmak zorunda kaldılar. Bu yıl palamut olmadı. Palamut olmayınca Ordulu balıkçılarımız mezgit, istavrit ve barbun avladı. Ancak bu balıklar da bol değildi. Mazot ve ağ fiyatları ortada. Bu yüzden bazı balıkçılarımız 15 Nisan’ı beklemeden sezonu tamamladı.” dedi.

Balıkçılardan Erken Paydos

“Kurallara Uyarsa Sıkıntı Olmaz”

Küçük tekne sahiplerinin kurallara uyduğunu belirten Aydemir, şunları kaydetti; “Aynı şekilde büyük tekne sahipleri de kurallara uyarsa sıkıntı olmaz. Büyük tekneler, sürekli tekne boylarını, ağ boyları ve derinliklerini büyütmemeli. Aksi taktirde balıkların boyu büyümez, incelir. Yapılan avcılık usule uygun olması lazım. Örneğin, hamsinin tonlarcası yasal boyutta olmadığı için yem fabrikalarına gönderiliyor. Küçük teknelerimiz gibi kurallara uyarlarsa, balıkçılık daha güzel bir şekilde ilerler. Aksi taktirde balıkçıları zor günler bekler. Balık boyları da küçülür.”

Büyük tekneler için 15 Nisan itibariyle av yasağının başlayacağını aktaran Şahin Aydemir, küçük teknelerin ise Haziran ayına kadar ava devam edebildiğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

04 Nis 2024 - 14:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul