Ordu Son 50 Yılın En Düşük Yağışını Aldı

Ordu Üniversitesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Taş, Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının azalması konusunda dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının azalması konusunda uyarılarda bulunan Ordu Üniversitesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Taş, bölgedeki mevcut durumu değerlendirdi. 

"Yüzde 50'nin Üzerinde Yağış Azalması Var" 

Şubat ayının Türkiye genelinde ve özellikle Karadeniz Bölgesi'nde kurak geçtiğini belirten Prof. Dr. Taş, uzun yıllar ortalamasına göre %50'nin üzerinde bir yağış azalması yaşandığını ifade etti.

Karadeniz Bölgesi'nde son 10 yılın en düşük Şubat yağışlarının kaydedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Taş, Ordu, Samsun, Tokat ve Gümüşhane illerinin ise son 50 yılın en düşük Şubat ayı yağışlarını yaşadığını belirtti. Bu durumun, su kaynaklarının azalmasına ve su güvenliğinin risk altına girmesine neden olduğunu söyledi.

"Su İsraf Edilmesin"

Su kaynaklarını korumak için toplum olarak neler yapılması gerektiği konusunda önerilerde bulunan Prof. Dr. Taş, öncelikle yerüstü ve yeraltı sularının evsel, endüstriyel ve tarımsal kirleticilerden korunması gerektiğini belirtti. Ayrıca, suyun doğal yapısının bozulmaması için tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve suyun israf edilmemesi gerektiğini vurguladı. 

"Alternatif Su Kaynakları Oluşturulmalı"

Su kaynaklarının sürdürülebilirliği için politikaların geliştirilmesi ve uygulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Taş, evsel atıksuların arıtılması ve tekrar kullanılabilir hale getirilmesi, yer altı barajlarının sayısının artırılması ve yağmur suyu hasadı gibi alternatif su kaynakları oluşturulması gerektiğini belirtti.

Son olarak, su kaynaklarının korunması ve yönetimi konusunda kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Taş, ekosistem dengesinin gözetilerek su havzalarının korunması ve su ile ilgili politikaların belirlenmesi için tek bir birimin çatısı altında çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirdi. 

Özel Haber/ Sibel Yılmaz

04 Nis 2024 - 11:15 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz