Ünye’de Geçersiz Oylara Karşı Mücadele!

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, Ünye Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Yılmaz, ilçelerdeki seçim itirazlarını incelemek için Ünye'de bulunduklarını belirtti. Mesudiye ve Aybastı ilçelerinde itirazların kabul edildiğini, Çatalpınar ve Ulubey'de durumların incelendiğini açıkladı.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, Ünye Adliyesi önünde basın açıklamasında bulundu. Enver Yılmaz, ilçelerde yapılan itirazların görüşülmeye başlamasıyla birlikte Ünye'deki seçim itiraz sürecini yerinde incelemek amacıyla burada olduklarını belirtti.

Yapılan açıklamada, Mesudiye ve Aybastı ilçelerindeki itirazların kabul edildiği, Çatalpınar ilçesinde ise bazı durumların oluştuğu, Ulubey ilçesinde ise geçersiz sayılan oyların tekrar sayılma işleminin tamamlandığı bilgisi verildi.  Enver Yılmaz, “İlçelerin tamamında yaptığımız itirazların görüşülmelerine başlanması vesilesiyle bugün arkadaşlarımız ile birlikte Ünye’deki seçim itiraz sürecini yerinde incelenmesine, arkadaşlarımız ile birlikte olaya müdahale etme amaçlı buradayız. Şuan itibariyle itirazlarımızın 4 ilçede kabul edildiğini gördük Mesudiye ve Aybastı yeniden sayıma geçti. Çatalpınar’da hakim evet demesine rağmen üyelerin itirazlarıyla bazı durumlar oluştu. Ulubey ilçesinde de yapmış olduğumuz itirazlarda geçersiz sayılan oyların tekrar sayılma işlemi bitti. Şimdi biz itirazımızı farklı bir şekilde büyütmek suretiyle Yüksek Seçim Kurulu’na taleplerimizi genişleteceğiz. Bu ulusal basına da yansıdı, tüm Türkiye’ye de yansıdı” dedi.

Açıklamalarında geçersiz oy sayısının yüksekliğine dikkat çeken Enver Yılmaz, kolektif bir kötülük olduğunu savundu ve bu duruma karşı mücadele edeceklerini vurgulayarak, “Yaklaşık 500-550 bin oyun geçerli olduğu bir seçim bölgesinde 93 bin geçersiz oy olmaz arkadaşlar. Kolektif bir kötülük var. Bu kolektif kötülüğe karşı bütün hemşehrilerimizi başta Ünyeli kardeşlerimiz olmak üzere, seçimin yüzde yüz değişeceğine inanıyorum. Kademeli yükselen bir trendle birlikte bir itiraz takvimimiz var bizim. İlçe Seçim Kurullarında sayım için mücadele edeceğiz olmadı il seçim kurulu olmadı Yüksek Seçim Kurulu sürecini başlatacağız” dedi.

Enver Yılmaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve diğer yetkililerin desteğiyle bütün hukuk süreçlerini tamamladıklarını ancak ıslak imzalı tutanak alamadıklarını ifade ederek, “İYİ Parti’mizin Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılarımız, tüm hukukçularımız, aşağı yukarı Türkiye’deki bütün Barolar bizimle beraber. Bizde yaklaşık 3 gündür 3 saat uyku ile durmak suretiyle 30’a yakın avukat arkadaşlarımız ile birlikte bütün hukuk süreçlerini tamamladık. Fakat takdir ededrsiniz ki ıslak imzalı tutanak alamıyoruz vermiyorlar. Ben şimdi soruyorum Ünye Adliyesi’ne 100 metre yakınında bir okuldaki oy çuvallar gecenin 4’ünde niye gelir. İstanbul seçimleri saat 11’de sonuçlandı. Ordu’nun tamamında Altınordu ilçesinde sabah 5’e kadar yanlarında kolluk kuvveti, güvenlik gücü olmadığı halde çuvalları sandıkları sürükleyerek getirenleri gördük. Burada çok organize bir teşebbüs var. Niyet belli saat 14:15’te sandık niye açılır niye kapatılır tutanakla. Saat 16’dan sonra açıklaması gereken sandıklar niye erken açılır. Neden özellikle iftar saati organize bir tarihmiş gibi kabul edildi. İftar saatiyle birlikte büyün sandık kurulları kapatıldı” dedi.

03 Nis 2024 - 11:05 Ordu/ Ünye- Siyaset

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu