Balıkçı Esnafı da Kepenk Kapattı

Karadeniz’de balık sezonunun kapanmasıyla birlikte ava çıkmayan balıkçılarla birlikte Ordu’da kimi balıkçılar da kepenk kapattı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

1 Nisan 2024 tarihi itibariyle Karadeniz’de av yasağı başladı. Ordulu balıkçılar da paydos ederken Altınordu ilçesinde bazı balıkçı esnafları dükkanlarını açmadı.

Ordu’da hamsinin Şubat ayıyla birlikte göç etmesi, istavritin ince olduğu için avlanmaması, barbun ve mezgitin de az çıkmasından dolayı balıkçı esnafları kepenk kapattı.

Balıkçı esnafı, son günlerde balık çeşidinin azalmasıyla zor günler yaşıyor. Tezgahlarda bulunan az sayıda balık, yüksek fiyatlarıyla da dikkat çekerken, bu yüzden vatandaşların ilgisi de azaldı.

Balığın azaldığı Ordu’da bazı esnaflar kepenk kapatırken, esnaflardan bazıları ise satış yapma ümidiyle işyerlerini açtı.

Balık almaya gelen vatandaşlar ise işyerlerinin kapandığını görünce şaşkınlığını gizleyemedi. İşyerlerini açan esnaflar da fiyatların yüksek olması nedeniyle vatandaşların ilgi göstermediğini ve satış yapamadıklarını ifade ettiler.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Ordu’da balık halinde balık tezgahları boş kaldı. Birçok balıkçı esnafı, Ramazan boyunca balıkçılık faaliyetlerini durdurdu.

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

03 Nis 2024 - 10:58 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru