Fındık Baronlarına İşaret Etti!

Ordu ve Giresun’un üretimde ilk sırada yer alan fındık fiyatlarının 25 lira birden düşmesine anlam verilemiyor. Tüccar Yılmaz Bindaş ise fındık baronlarının oyunlarına işaret etti.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Fındık fiyatının düşmesinde Rekabet Kurumu’nun Ferrero ile ilgili kararının ya da don riskinin ortadan kalkması olmadığını belirten Bindaş Fındık İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bindaş, bazı sanayicilere dikkat çekti. Fındık piyasasında elinde fındık bulunduran üretici ve sanayicinin fındığı satmamasının fiyatları yükselttiğini ancak buna karşı tekel alıcıların da yeni karşı planlar oluşturduğunu ileri siren Bindaş, şunları ifade ette;

Fiyatları Aşağı Çekti

“Elinde fındık bulundurup mevcut fiyat seviyelerini yeterli görmeyen üretici ve sanayiciler arzı azaltınca fiyatlar serbest piyasada %50 randıman fındıkta 125-130 TL seviyelerine kadar yükseldi. Fiyatları daha da ileri gitmesi beklenirken kısa vadeli ihtiyaçlarını tamamlayan piyasayı elinde bulunduran bir kaç sanayici ikinci aşama planına geçti. Fiyatları hızla aşağı doğru çekti. Rekabet kurulu kararları ve don riskinin azalması vb. sebepler düşüşün gerçek sebebini kamufle etmeye yöneliktir.”

“Fındıkta Yeni Oyun”

Yılmaz Bindaş, büyük alıcıların ikinci aşamasının içinde Toprak Mahsulleri Ofisi( TMO)’ne fındık sattırmak da olduğunu ileri sürerek, “Toprak Mahsülleri Ofisi 2023 sezonunda fındık alamadı. Ancak elinde 2022 dönemine ait rivayete göre fındık baronlarının iştahını kabartan 120 ila 150 bin ton arası kabuklu fındık bulunmaktadır. Sanayicinin ihracat için aylık yaklaşık 50 bin ton kabuklu fındığa ihtiyacı bulunmakta ve bu fındığı serbest piyasadan kendi belirledikleri fiyatlardan alması zor gözükmektedir. Bu saatten sonra mevcut fiyatlara mal satan üretici de olsa, entegre tesisi olan sanayici de olsa, zarar etmesi kaçınılmazdır. Haliyle kısa süreli ihtiyacını tamamlamış olan fındık baronlarının gözü TMO’nun piyasaya sürmesini beklediği fındığı nasıl ucuza kapatırım planı devrededir” diye konuştu.

TMO’nun fındığı ucuza satmayarak bu oyunu bozması gerektiğine de işaret eden Bindaş, şöyle devam etti;

“Fındık piyasasında devlet, TMO kanalıyla vardır. Eğer bir piyasada olma sebebiniz denge ise güçlü olan karşısında zayıf tarafa hakkaniyetli davranılmasını gerektirmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi birkaç baronun oyununa gelip deposundaki fındığı geçtiğimiz yıl olduğu ucuz fiyata peşkeş çekerse hem ülkemize hem de üreticilerimize karşı telafi edilemez zararlara yol açacaktır.

Kaldı ki, TMO’nun fındık alım ve satım politikalarında sonradan gelinen seviyeler hem üreticilerin hem de devletin ciddi oranda gelir kaybına sebep olmaktadır.”

“Yine Fiyatlar Artacak”

Üreticileri de panik yapmamaları konusunda uyarak Yılmaz Bindaş, TMO’nun elindeki fındığı ucuza satsa bile 2-3 ayla sınırlı kalacağını, dolayısıyla arzın yeniden oluşacağı ve kur oynamaları nedeniyle, fındık fiyatlarının yeniden yükseleceğini söyledi.

Yusuf Can Erişen/ Ordu Hayat

01 Nis 2024 - 15:05 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Yusuf Can Erişen