Fındıktan Maksimum Verim İçin Bakım Şart!

Fındık üreticilerini bakımlar konusunda uyaran Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, toprak tahlili yapılıp, tüm bakımların yapılması durumunda fındıktan maksimum verim almanın mümkün olduğunu söyledi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Ordu’da fındık üreticileri, hasat sezonu öncesinde bahçe bakımlarına devam ediyor. Yazlık gübre atımını gerçekleştiren üreticiler, dal kesmeden ışkın almaya kadar tüm işlemleri yapıyor.

Toprak Tahlili Gerekiyor

Başkan Akça, fındıktan verim ve kalite alabilmenin ilk şartının toprak tahlili olduğunu ve çıkacak reçeteye göre bakım yapmak gerektiğini belirterek bir dönümden 350 kilo fındık alınabildiğini dile getirdi.

“Dönümde 350 Kg”

‘Doğanın gereği bahçenize uygun şartlarda, uygun teknolojiyle bakıyorsanız gelir elde etme şansınız çok yükseliyor’ diyen Akça, sözlerini şöyle sürdürdü; “Daha öncelerde ata erkil tarım yapıyorduk. 26 azot kullanıyorduk, birde bahar aylarında filiz kurdu ilacı atıyorduk ve bunun yettiğini zannediyorduk. Artık teknoloji gelişti ve biz muhakkak topraklarımızı tahlil yaptırıp ürün kullanmamız, ona göre bir pozisyon almamız gerekiyor. En önemlisi toprak tahlilidir, sonra da yazılacak reçete. Hangi materyali kullanacağınız, hangi tarihte ne zaman kullanacağınız zaten size reçete ile veriliyor. Üründen kalite ve verim elde etmek istiyorsanız, bu bakımları gerçekleştirmeniz lazım. Kışlık, yazlık bakımlarını, budamasını, bahçelemesini, her şeyin düzgün tekniklerle yapılması gerekiyor. O zaman ürün elde etmemek mümkün değil. Bunun örneklerini biz görüyoruz. Sahil kesimlerinde şu anda uygun teknoloji ile bakılan bahçelerin 350 kilograma kadar dönümde fındık verdiğini görüyoruz. Bakılan her meyve aldığını geri veriyor.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru ( Özel Haber)

01 Nis 2024 - 14:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru