Orduspor Tokenler Kimin Cebine Girdi?

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler'in desteklediği bir kripto para şirketi, Orduspor adı altında 10 milyon 400 bin dolar topladı. Ancak, bu paraların akıbeti belirsiz.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri
Orduspor Tokenler Kimin Cebine Girdi?
Orduspor Tokenler Kimin Cebine Girdi?
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’in, 2021 yılında, dönemin Orduspor 1967 Kulüp Başkanı Savaş Şimşek ile sponsorluk anlaşması imzaladığı kripto para şirketi, Orduspor adıyla piyasadan 10 milyon 400 bin dolar topladı.

Orduspor 1967 Futbol Kulübü’nün Savaş Şimşek’in başkanlığı döneminde, Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’in işbirliğinde başlattığı kripto para anlaşmasının akibeti belli değil.

Herkes Oradaydı

2021 yılı Aralık ayında, Ordu’da bir otelde gerçekleştirilen törenle, Orduspor 1967 Spor Kulübü Criptoswaps firmasıyla 1,5 yıllık isim ve forma sponsorluğu anlaşması imzalamıştı. İmza törenine Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Orduspor 1967 Başkanı Savaş Şimşek, Criptoswaps Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Özkan Cıbır ve davetliler katılmıştı. 

Orduspor Tokenler Kimin Cebine Girdi?

“Criptoswaps ile Orduspor’u Birleştiriyoruz”

İmza töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler; “Ordu bir spor şehri. Teknoloji ve yazılımda da atılımlar yapan bir iliz. Burada sporla yazılımı bir araya getiriyoruz. Çok tanınmış bir firma olan Criptoswaps ile Ordusporumuzu birleştiriyoruz. Bu bir gönül ve sponsorluk bağı anlamına geliyor. Hem sporda hem de yazılımda önemli adımlar atacağız” demişti.

“Her Token Orduspor’a 1 Gol”

Criptoswaps Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Özkan Cıbır da, imza töreninde şu konuşmayı yapmıştı;

Türkiye’de çalıştığımız birçok kulüp var ama Ordu benim için çok ayrı. Çünkü bütün başarımı Ordu’ya borçluyum. Bende Orduluyum. Bu benim için en anlamlı anlaşma olacak. Yurt dışındaki tecrübelerimizi Ordu’ya katacağız. Ordu için bu süreçte elimizden geleni yapacağız. Birçok kulüp kendi kripto paralarını çıkardılar. Buradaki amaç, hem kulüplerin ekonomik sorunlarını çözmek hem de taraftarlarla kulübü bağdaştırmak. Diğer kulüpler için ne yapıyorsak, Ordu için 3-4 mislini yapmaya hazırız. Orduspor için toplamda 52 milyon adet token çıkartacağız. Bu 52 milyonun % 10’unu 10 Aralık Cuma günü ön satışa çıkaracağız. Aldığınız her token Orduspor’a bir gol olarak doğacak. Eğer Orduspor iyi transferlerle ligi iyi bir yerde bitirirse, aldığımız tokenler de değer kazanacak.”

Gol Oldu!

Bu imza töreninin ardından medyada da yayınlanan reklamlarla, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in de tavsiyesiyle binlerce Ordulu, 52 milyon adet çıkarılan ve 5 milyon 200 bin adedi satışa çıkarılan Orduspor Tokenleri iki günde tanesi 2 dolardan satın aldı.

Şirket bu kazançtan 10 milyon 400 bin dolar, bugünün parası ile yaklaşık 350 milyon lira kazanç elde etti.

Sözünü Tutmadı

Bazı uzmanların iddiasına göre Orduspor Token tutmadı. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in tavsiye ve teşviki ile Orduspor Token alan binlerce kişinin parası pul oldu.

Orduspor Tokenler Kimin Cebine Girdi?

Bunun yanı sıra Orduspor adıyla piyasadan kripto para satışıyla yaklaşık 350 milyon lira çeken şirket, Orduspor Kulübü’ne taahhüt ettiği sponsorluk yükümlerini de yerine getirmedi.

Başkan Hilmi Güler ve dönemin Orduspor 1967 Başkanı Savaş Şimşek’in anlaşma imzaladığı söz konusu şirketin, imza tarihinde yönetim kurulu başkanı Hasan Özkan Cıbır'ın saadet zinciri vurgunu gerekçesiyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda soruşturması bulunuyordu.

30 Mar 2024 - 12:04 Ordu/ Ordu- Spor

Mahreç  Salih Can Ongun