Yazar İbrahim Gündüz'ün Davası Beraatle Sonuçlandı

Yazar İbrahim Gündüz'ün "Altın Girdap" adlı kitabıyla ilgili olarak bir maden şirketi tarafından açılan 300 bin liralık tazminat davası beraatle sonuçlandı. Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmada Gündüz'ü avukatları savundu. Gündüz, davayı kazandıklarını sosyal medya hesabından duyurdu ve İliç-Çöpler Altın Madeni Faciası'yla ilgili uyarılarını tekrarladı, altın madenlerinin çevresel risklerine dikkat çekti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Yazar İbrahim Gündüz'ün " Altın Girdap" adlı kitabı ile ilgili, bir maden şirketi tarafından açılan 300 bin liralık tazminat davası beraatle sonuçlandı.

Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 28 Mart 2024 tarihinde görülen duruşmada, Gündüz'ü avukatları Nur Hilal Gündüz, Ecem Çelebi ve Tuğçe Yıldız ile GALEATİ Yayıncılık avukatı Erdem Eren savundu.

Duruşmaya katılan GALEATİ Yayıncılık sahibi Murat Tulga ve Gündüz'ün eşi Prof. Dr. Zuhal Yeşilyurt Gündüz de moral destek verdi.

İliç Faciasına İşaret Eden Kitap

Gündüz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, davayı kazandıklarını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"13 Şubat 2024 günü yaşanan İliç-Çöpler Altın Madeni Faciası'yla neyin mücadelesini verdiğimizi tüm Türkiye ve hatta tüm dünya gördü. 9 insanımız hala toprak altından çıkarılmayı bekliyor. Üç yıl önce yazdığımız 'Altın Ölüm' kitabımızda İliç'de bu felaketin yaşanabileceğini gördük ve uyardık."

"Tekrar Yaşanmaması İçin Mücadele Ediyoruz"

Gündüz, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Altın madenlerinin EKOKIRIM MERKEZLERİ olduğunu her fırsatta dile getirdik. Bizim bütün çabamız ve bütün mücadelemiz İliç'de yaşanan facia Fatsa'da yaşanmasın, Lapseki'de yaşanmasın, Uşak'da yaşanmasın, Eskişehir'de, Gümüşhane'de, Ulukışla'da ve İzmir'de yaşanmasın mücadelesidir."

30 Mar 2024 - 11:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu