Fındık Piyasasında Tehlikeli Oyun: Üreticileri Uyardı!

Karanfil sayımından açıklanan rekoltenin tekelci firmanın bir oyunu olduğunu açıklayan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık fiyatlarına karşı yapılan manipülasyonların tutmayacağını açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık piyasasında yapılan manipülasyonları aktararak üreticilerin oyunlara gelmemelerini istedi.

“Her Sene Oynanan Bir Oyun”

Yaptığı açıklamada tekelci firma ve işbirlikçilerin rekolte oyunundan bahseden Başkan Akça, şu cümlelere yer verdi; “Şu anda karanfilden yaptıkları sayımda 850 bin ton civarında tahmini bir rekolte oluşturdular. Bu serbest piyasada fındık fiyatlarının yönünü biraz aşağıya çevirdi. Bu tamamen tekelci firmanın ve özellikle Türkiye'deki işbirlikçilerinin her sene oynadığı bir oyun. Bu manipülasyonla beraber özellikle TMO'nun elindeki malı ucuza alarak bir dahaki senenin taban fiyatını belirleme hamlesi. Tahmini rekolteyi 850 bin ton açıklayarak fındık bir dahaki sene çok imajı verip aynı zamanda TMO'nun da elindeki fındığı en düşük fiyata nasıl sattırabiliriz oyunu var. Ayrıca bir dahaki seneki taban fiyatla alakalı bir manipülasyon var ama bu inşallah tutmayacak.”

“Gelecek Senenin Fiyatını Belirliyorlar”

Fındık piyasasında yapılan operasyona dikkat çeken Başkan Akça, “Serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatını 115 lira bandına düşürdüler ama bugün serbest piyasada 120 lira bandında fındık alınıyor. Kimler tarafından alındığını biliyoruz. Dolayısıyla burada yapılan operasyonun tamamı bir dahaki seneki fındığın taban fiyatını belirleme operasyonu” ifadelerini kullandı.

“Manipülatif Hareketleri Dikkate Almayın”

Üreticilere uyarıda bulunan Başkan Akça, “Geçtiğimiz 10 gün öncesine kadar serbest piyasada 140 liraya kadar karşılık bulan bir fındık fiyatı vardı. Yükselişte doları da baz alırsak 4.1 dolar seviyelerine çıkan bir fındık fiyatı vardı. Hem Türk lirası olarak yükseldi hem de dolar bazında da yükseliş gösterdi. Bu üreticinin dik duruşu sonucu gerçekleşti. Ben üreticilerimizin yine bu manipülatif hareketleri çok dikkate almadan ürünlerini kendi kafalarındaki kurdukları veya belirledikleri fiyata gelince ellerinden çıkarmalarını tavsiye ederim” dedi.

“Aşırı Bir Düşüş Olmayacak”

TMO’nun fındığı yüksek fiyattan satışa çıkarması gerektiğinin altını çizen Başkan Akça, “TMO tabii ki elindeki fındığı piyasaya sürecek. Bu görünür bir durum. Ben TMO'nun 150 lira bandında bir fiyatla fındığı piyasaya süreceğini tahmin ediyorum. Eğer böyle bir fiyatla fındığı piyasaya sürerse serbest piyasada beklenen aşırı bir düşüş olmayacak” diyerek açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

29 Mar 2024 - 15:35 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir