“Birileri Yine OBB’yı Kazıklamış”

Rusumat-4 Gemisi anıtındaki mankenlerin ihale şartnamesine göre yapılmayıp, üzerine elbise giydirilip boyandığını gösteren CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Şu yapılan tarihimize de Ordu halkına da Rusumat'ın hatırasına da çok büyük bir saygısızlıktır” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Rusumat-4 Gemisi anıtına koyulan mankenlerin içlerinin boş olduğunu belirten Adıgüzel, tepkisini şu ifadelerle dile getirdi.

“Döküm Olması Gerekirken Üstünü Giydirip Boyamışlar”

“Platforma çıkmak yasak çünkü insanlar yakınına giderse bazı şeyler belli olacak, ama ben gidip bakacağım. Rusumat-4 gemisi Kurtuluş savaşında cephane nakli için kullanılmış, Ordu tarihi için çok önemli bir gazi gemidir. Buradaki heykeller de gemi batmadan hemen önce cephaneleri taşıyan Ordu halkı ile gemi personelini sembolize ediyor. Bu anıtı yaptıran Ordu Büyükşehir Belediyesi, ihale şartnamesine göre modelaj tekniği ile polyester döküm olması gereken heykelleri, işi ucuza getirip rantını almak için; vitrin mankenlerinin üzerine elbise giydirip boyayarak yaptırmış. Elinizle değdiğinizde içlerinin boş olduğu anlaşılıyor. Heykellerin duruş pozisyonları ve anatomik hallerinden de vitrin mankeni olduğu anlaşılıyor. Bu şekilde %50 daha ucuza getirilerek birileri yine Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni kazıklamış.”

“Bu İlk Değil”

Bu tarz olayların daha önceden de yaşandığını belirten Adıgüzel sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Daha önce Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin önüne Türk Büyüklerinin heykelleri yapılmıştı. Ertuğrul Gazi büstü yerine dizide o rolü oynayan oyuncu Engin Altan Düzyatan'ın yüzü şeklinde yapmışlardı. Oraya gittik bu durumu protesto ettik sonra o rezilliği düzelttiler.

“OBB Bunu mu Reva Görüyor?”

Rusumat-4 gemisi Ordu tarihi için çok önemlidir. Dedelerimize, Atalarımıza, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımıza Ordu Büyükşehir Belediyesi bunu mu reva görüyor? Normalde bu heykellerin yakınına gelinir fotoğraf çektirilir. Ama rezillik anlaşılmasın diye bu heykellerin yakınına geçişi kapatmışlar. Siz ihale şartnamesinde vitrin mankeninin üzerine eski kıyafet giydirip üzerine boya yapacağız mı dediniz? Yoksa modelaj tekniği ile polyester döküm yapılacak mı dediniz?

“Onarılmaz Yaralar Açılıyor”

Parayı alıp götürdüler. Bu heykeller de bu şekilde fazla dayanmaz. Her zaman söylediğimiz gibi, Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu doğal hayatı için hep olumsuz işler yaptı. Yason Burnunda SİT alanına kepçe ile girdi. Kent ormanının içine otoban yaptı. Ablak Kaya'yı tahrip etmeye çalışıyor. Perşembe'deki deltaları maden alanı yapmaya çalışıyor. Ordu'nun doğal zenginliklerine bu kötülükleri yaptığı gibi kültürel mirasımıza da Ordu tarihine de onarılmaz yaralar açıyor. Şu yapılan tarihimize de Ordu halkına da Rusumat'ın hatırasına da çok büyük bir saygısızlıktır. İşte Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler budur.”

29 Mar 2024 - 14:10 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak