“Önceki Projelerle Aynı”

Ordu Çevre Derneği tarafından yapılan açıklama, Altınordu ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin rıhtımla Melet Irmağı arasındaki kıyı dolgu projesinin, mahkeme tarafından iptal edilen önceki projelerle aynı olduğunu ifade eden bir açıklamada bulundu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Ordu Çevre Derneği, Altınordu ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin rıhtımla Melet Irmağı arasındaki kıyı dolgu projesinin, mahkeme tarafından iptal edilen önceki projelerle aynı olduğunu belirtti.

Taşbaşı, Düz, Şarkiye, Bahçelievler, Akyazı ve Durugöl Mahallelerini kapsayan “Kıyı Düzenleme ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi” için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu yapıldığını belirten Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu açıklamasında “Bu proje Ordu Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı ve görevden alınan Enver Yılmaz’ın projesiyle aynı. Hilmi Güler’in projelerinin hemen hemen tümü Enver Yılmaz zamanında yapılan projeler. Bu nedenle birbirlerinden farkları yok.” denildi.

“Projeyi Parçalayarak Ayrı Ayrı Olarak Uygulamak İstediler”

ORÇEV Yönetim Kurulunun açıklamasında, “Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hilmi Güler tarafından “Kıyı Düzenleme ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi” için yaptığı ÇED başvurusu 16 Nisan 2024 tarihinde Bakanlıkta İDK toplantısında değerlendirilecek. Ancak bu proje Enver Yılmaz tarafından yapılan ve Ordu Çevre Derneği olarak Ordu İdare Mahkemesine açtığımız dava sonucu uygun bulunmayan proje iptal edilmişti. Sonra projeyi parçalayarak ayrı ayrı olarak uygulamak istediler, onlara da açtığımız davalar lehimize sonuçlandı. Bilirkişi raporunda da “proje uygulanırsa telafisi güç zararların olacağı” vurgulandı.” denildi.

28 Mar 2024 - 16:55 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak