Son Tarihi Kaçırmayın! 1 Nisan Son

1 Nisan itibarı ile kış lastiği uygulaması sona erecek. Oto lastikçiler, kış lastiğinin yazın kullanılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan ve özel araçlardaysa can ve mal güvenliğiyle problemsiz seyahat için gereken kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibarıyla sona erecek.

“Lastiklerin Dokusu Bozulur”

Mevsimine göre oto lastiği kullanmanın çok önemli olduğunu belirten oto lastik ustası Sezgin Gündüz, şunları söyledi; “Yaz aylarında kış lastiği kullanırsanız daha fazla yakıt harcarsınız. Ayrıca fren mesafesi uzar, lastiklerin dokusu da bozulur ve çabuk erir. Bu durum trafik kazalarına davetiye çıkarır ve can güvenliğiniz açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenlerden dolayı havaların ısınmasıyla birlikte 1 Nisan’dan itibaren kış lastiklerinin sökülmesi ve yaz lastiklerine geçiş işlemleri hız kazanmalıdır. Çünkü her sene bu dönemlerde yoğunluk olur. Vatandaşlarımız da bu konularda artık bilinçli ve düşünceli. Vatandaşlarımız kurallara uyarak, yapılması gerekenleri titizlikle yerine getiriyor.”

“Aşınma Nedeni ile Çabuk Yıpranır”

Mevsiminde yaz lastiğine geçildiğinde daha az yakıt harcanacağına dikkati çeken Gündüz, “Yaz mevsiminde kış lastiği ile devam edildiğinde lastikler aşırı aşınma nedeni ile çabuk yıpranır. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, daha az yakıt ve daha az aşınma anlamına gelir. Güç ve yakıt tüketimi artar. Kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulma hatta takla atma riski ortaya çıkar.” dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

28 Mar 2024 - 16:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak