Sokakların Melodisi: Bir Hemşirenin Kemanıyla Dansı!

Ordu'nun kalbinde, altgeçitlerin gizemli melteminde yankılanan nağmelerle, Aleyna Karadurmuş'un kemanı adeta bir sihir gibi insanların ruhlarına dokunuyor. Farklılık arayanların gözdesi, sokak müzisyenlerinin arasında öne çıkan Karadurmuş, gönüllerde unutulmaz notalar bırakıyor.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Sokakların Melodisi: Bir Hemşirenin Kemanıyla Dansı!
Sokakların Melodisi: Bir Hemşirenin Kemanıyla Dansı!
Video için play'e tıklayın

Ordu’da kimi zaman halkın deyimiyle fidangör caddelerinde kimi zaman da farklı yerlerde görmeye alıştığımız sokak müzisyenlerini severek dinliyoruz. Genellikle gitar ve bazen de saz çalan bu müzisyenlerin aksine farklı olarak keman çalan müzisyen Aleyna Karadurmuş ise adeta kulakların pasını siliyor.  

Perşembeli Aleyna Karadurmuş, kemanıyla birlikte alt geçitte insanların gönüllerine hitap ederek birbirinden güzel parçaları çalıyor. Altgeçitten geçen insanlar keman sesini duyunca hem şaşırıyor hem de çok hoşlarına gidiyor. Keman sevgisini Ordu Hayat’a anlatan Ordu Perşembe İlçesinden Aleyna Karadurmuş, keman sevgisinin küçüklüğünden geldiğini açıklayarak kemanla ne zaman tanıştığını açıkladı.

Sokakların Melodisi: Bir Hemşirenin Kemanıyla Dansı!

“İlk Kemanımı Para Toplayıp Aldım”

Lise yıllarından beri keman çaldığını söyleyen müzisyen Karadurmuş, keman aşkının ilkokulda başladığını belirterek, “Keman çalmaya ilkokulda başladım. Bir arkadaşım çalıyordu ve ben de çok özenmiştim.  Lise yıllarında da akrabalarımdan para toplayıp ilk kemanımı aldım. Eğitim aldığım ORMEK kursunun düzenlediği Karadeniz Devlet Tiyatrosu'nda öğrenci konserine katıldım” dedi.

“Akustik Bir Ortam Oluşuyor”

Genellikle altgeçidi tercih ettiğini söyleyen müzisyen Aleyna Karadurmuş, “Sokakta çalmaya 1-2 ay öncesinde başladım. Altgeçidi ise özellikle tercih ediyorum. Burada alt geçitte çaldığım için ses yankı yapıyor.  O da benim hoşuma gidiyor.  Akustik bir ortam oluşuyor” diyerek paylaştı.

“Asıl Mesleğim Hemşirelik”

Aslında mesleğinin hemşirelik olduğunu da sözlerine ekleyen Karadurmuş, “Ben aslında hemşireyim ancak boşta olduğum için de bu şekilde günlük harçlığımı çıkarmaya çalışıyorum. Bazen düşük olsa da çoğu zaman harçlığımı çıkarıyorum” diyerek harçlığını çıkarmaya çalıştığını söyledi.

“İnsanların Çok Dikkatini Çekiyor”

Keman sesinin insanların çok dikkatini çektiğini ifade eden müzisyen Karadurmuş, “Hatta benim keman çalmam insanların dikkatini çok çekiyor ve hoşlarına gidiyor. Çünkü burada çoğu zaman öğrenciler gitar çalıyorlar. Bende onlardan boşluk buldukça burada çalıyorum. Kemanı genelde eskiler daha çok seviyor.  Çünkü Türk sanat müziğinin icrası kemanda yer alıyor.  O yüzden daha çok dikkat çekiyor” dedi.

Hedefleri doğrultusunda, daha büyük bir adım atmak isteyen Karadurmuş, düzenli bir iş bulduğunda kendini daha da geliştirmek için yeni kurslara katılmayı planlıyor. Ancak şimdilik, kemanının sesiyle sokaklarda bir müzisyen olarak var olmanın keyfini çıkarıyor.

Özel Haber: Soner Özdemir

 

28 Mar 2024 - 16:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir