Alternatif Ürünleri Deneme Çalışmaları Devam Ediyor

Ünye Ziraat Odası Başkanlığı, tarım alanında alternatif gelir kaynağı için çalışmalarını sürdürüyor.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ünye Ziraat Odası Başkanlığı, tarım alanında yeni bir adım atarak Ünye için alternatif tarım ürünlerinin deneme çalışmalarını sürdürüyor. Son duyurularına göre, Ünye'de Safran Bitkisi yetiştiriciliği üzerine yoğunlaşıldığı belirtildi.

Safran bitkisinin özellikleri ve potansiyeli hakkında bilgi veren Ziraat Odası Başkanlığı, bu bitkinin çok yıllık bir kültür bitkisi olduğunu vurguladı. Üretiminin soğan ve fide şeklinde yapıldığı bilgisi paylaşılırken, bitkinin kendi kendine çoğalarak her yıl yeni soğanlar üretme özelliğine sahip olduğu aktarıldı.

Safran bitkisinin değerini artıran en önemli unsurlardan birinin mor çiçeklerinde bulunan 3 adet stigma olduğu ifade edildi. Bu stigma sayesinde safranın oluştuğu belirtilirken, safranın piyasa fiyatının gram başına 200 ile 250 TL arasında değiştiği bilgisi paylaşıldı. 

Alternatif Ürünleri Deneme Çalışmaları Devam Ediyor

Ünye Ziraat Odası Başkanlığı, safran yetiştiriciliğinin Ünye çiftçileri için alternatif bir gelir kaynağı olabileceğini belirterek, deneme çalışmalarının detaylarının ilerleyen süreçte paylaşılacağını duyurdu. Bu çalışmaların başarıyla sonuçlanması durumunda, Ünye'nin tarımsal çeşitliliğine yeni bir boyut kazandırılması hedefleniyor. 

28 Mar 2024 - 15:35 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz