Vekil Torun, Yumaklı'ya Soru Önergesi Verdi

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın TBMM'de yanıtlaması için Ordu'da meydana gelen sel felaketi sonrasında onarılmamış olan Altınordu kanalizasyon altyapısı ve kanalizasyonun Bülbül Deresi'ne akması konusunda bir soru önergesi sundu.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, sel felaketinde meydana gelen olumsuzluklara karşı hala daha neden onarım yapılmadığını bu durumun TMM'de cevaplanmasını istediğini dile getirdi ve soru önergesi verdi. Torun, Özellikle Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın TBMM'de yanıtlaması için sundu. 

Milletvekili Torun, önergesinde, Temmuz ayında gerçekleşen sel felaketinin ardından Altınordu'da tahrip olan kanalizasyon altyapısının halen onarılmadığını ve kanalizasyonun yaklaşık bir yıldır Bülbül Deresi'ne aktığını belirtti. DSİ ve OSKİ'nin sorumluluklarını birbirlerine atarak altyapı tadilatını gerçekleştirmediğini ifade eden Torun, bu durumun çevre ve halk sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Önergeyle birlikte, Bakan Yumaklı'ya yöneltilen beş adet soru da bulunuyor; 

2023 yılı Temmuz ayında tahrip olan Altınordu kanalizasyon sisteminin tadilatının neden yapılmadığı ve DSİ'nin konuya ilişkin adım atmamasının sebepleri nelerdir?
Altınordu kanalizasyon sisteminin ne zaman işlerlik kazanacağı açıklanacak mı?
Sel felaketinden bu yana Bülbül Deresine deşarj edilen atık su miktarı nedir?
Bülbül Deresinde 9 aydır devam eden kirlenme sebebiyle ortaya çıkması muhtemel çevre ve sağlık sorunlarına karşı herhangi bir önlem alınması düşünülmekte midir?
Sel felaketi sonrası dereye akan atık su sebebiyle herhangi bir sağlık sorunu yaşayarak sağlık kurumlarına başvuran vatandaşlarımızın sayısı nedir? 

28 Mar 2024 - 13:55 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz