Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı “Sanat Barıştır” Teması ile Başladı

Ordu Valiliği ve AYLİNSANART Engelsiz Kültür Sanat Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı, “Sanat Barıştır” temalı Uluslararası Tiyatro Bildirisinin okunması ile başladı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı “Sanat Barıştır” Teması ile Başladı
Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı “Sanat Barıştır” Teması ile Başladı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Valiliği ve AYLİNSANART Engelsiz Kültür Sanat Derneğinin ortaklaşa düzenlediği; “Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı” dün saat 12:00’ de Atatürk anıtında, Devlet Tiyatrosu Sanatçısı ve Asanart Dernek Başkanı Aylin Gürsoy’un 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklaması ile başladı.

Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı Başladı

Ordu’daki tiyatro emekçilerinin de konuştuğu basın açıklaması, dernek başkanı Aylin Gürsoy’un 2024 Uluslararası Tiyatro Bildirisini okumasıyla başladı.

Norveçli oyun yazarı Jon Fosse’un kaleme aldığı Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirisi’ni okuyan Gürsoy, şu ifadelere yer verdi:

“Her insan benzersizdir ve yine de diğer herkese benzer. Elbette dış görünüşümüz başkalarından farklıdır, bu tabii ki iyidir, ancak içimizde, her birimizin sadece kendisine ait olan bir şey vardır -kişiye özgü olan. Bunu kişilerin özü ya da ruhu olarak adlandırabiliriz. Ya da kelimelerle hiç etiketlemeden, onu rahat bırakabiliriz.

Ordu 1. Tiyatro Festivali

Fakat ne kadar birbirimizden farklı olursak olalım, aynı zamanda birbirimize benziyoruz da. Hangi dili konuşursak konuşalım, hangi ten rengine, hangi saç rengine sahip olursak olalım, dünyanın her yerindeki insanlar temelde benzerdir. Aynı anda tamamen aynı ve tamamen farklı oluşumuz belki bir paradoks gibi görünebilir. Belki de insan temelde paradoksal bir varlıktır; beden ve ruhun bir aradalığı ile -hem bu dünyaya ait somut varoluşa temellenen hem de bu dünyaya ait maddi sınırları aşan bir şeyi aynı anda kapsarız.

Ordu 1. Tiyatro Festivali

“Sanat Birleştirir”

Sanat, iyi sanat, eşsiz olanla evrensel olanı harika bir şekilde birleştirmeyi başarır. Bizim için farklı olanı -yabancı da diyebiliriz- evrensel olarak anlamamızı sağlar. Bunu yaparak diller, coğrafi bölgeler, ülkeler arasındaki sınırları yıkar. Sanat sadece insanların bireysel özelliklerini değil, başka bir anlamda, her topluluğun, mesela her ulusun özel niteliklerini de bir araya getirir. Sanat bunu, farklılıkları ortadan kaldırarak ve her şeyi aynı hale getirerek değil, tam tersine, neyin bizden farklı, bizim için tuhaf ve yabancı olduğunu göstererek yapar. Tüm iyi sanatlar tam da bunu içerir: yabancı bir şeyi, tam olarak anlayamadığımız ve aynı zamanda bir şekilde anladığımız bir şeyi. Bunun bir tür gizem olduğunu söyleyebiliriz. Bizi büyüler, sınırlarımızı aşmaya zorlar, böylece tüm sanatların hem içinde barınan hem de bize yol gösteren aşkınlığı yaratır.

Ordu 1. Tiyatro Festivali

Zıtlıkları bir araya getirmenin daha iyi bir yolunu bilmiyorum. Bu yol, dünyada sıklıkla gördüğümüz, genellikle teknolojinin bize sunduğu en insanlık dışı icatları kullanarak farklı, özgün, yabancı olan her şeyi imha etme eğilimine saplanan şiddetli çatışmaların tam tersi bir yaklaşımı içerir. Dünyada terör var. Dünyada savaş var. İnsanların başkalarını, yabancıları, büyüleyici bir gizem gibi görmektense kendi varoluşu için tehdit sayma içgüdüsü tarafından yönlendirilen hayvani bir tarafı var. Bu benzersizlik -hepimizin görebildiği farklılıklar- ardında farklı olan her şeyin kökünün kurutulması gereken bir tehdit olarak görüldüğü bir kolektif aynılık bırakarak kaybolup gidiyor. Dışarıdan, örneğin din veya siyasi ideolojide, farklılık olarak görülen bir şey, yenilmesi ve yok edilmesi gereken bir şeye dönüşüyor. Savaş hepimizin içinde yatan, benzersiz olan şeye karşı yürütülüyor. Ve bu aynı zamanda sanata, tüm sanatların içinde yatan şeye karşı bir savaş.

Ordu 1. Tiyatro Festivali

Burada genel olarak sanattan bahsettim, özel olarak tiyatro veya oyun yazarlığından bahsetmedim, ancak dediğim gibi tüm iyi sanatlar derinlerde aynı şeyle ilgilidir: tamamen benzersiz olanı, tamamen özgün olanı evrensel hale getirmekle. Sanatsal ifade aracılığıyla özel olanı evrensel olanla birleştirmek, özgünlüğünü ortadan kaldırmak değil, aksine özgünlüğü vurgulamak, yabancı ve tanıdık olmayanın açıkça parlamasına izin vermektedir. Aslında çok basit: Savaş ve barış birbirine ne kadar zıtsa, savaş ve sanat da o kadar zıttır. Sanat barıştır.’’

“Kendi Gününde Yapılan İlk Tiyatro Festivali”

Bildirgenin okunması ardından kendi gününde yapılan ilk tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan “Ordu 1. Tiyatro Festivali "Özgür ve Özerk" Tiyatro Çalıştayı”na ilişkin konuşan tiyatro sanatçısı Gürsoy, başkanlığını yaptığı Asanart Derneği’nin esas amacının toplum yararını gözetmek olması sebebiyle oyunların ücretsiz olarak gösterileceğini ifade etti. Festival ile birlikte Ordu’da yıllardır sanata gönül veren tiyatro emekçilerine, sanatçılara da alan açılmasını hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca 10 gün sürecek festivalin, akademisyenler ve sanat emekçilerinin de katılımı ile Ordu’da tiyatroya dair sorun ve çözümlerin ortaya çıkartılacağı özerk 1. Tiyatro Çalıştayı ile sonlandırılacağı aktarıldı.

28 Mar 2024 - 13:40 Ordu- Kültür & Sanat

Mahreç  Nergis Kobak