Gıdada En Büyük Riskler: Tağşiş ve İlaç Kalıntıları!

Gıdadaki en büyük riskleri açıklayan Gıda Mühendisi Funda Alaybeyoğlu, tağşiş ve ilaç kalıntılarının insan sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Gıda Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilciliği Eğitim Komisyonu Başkanı Gıda Mühendisi Funda Alaybeyoğlu, gıda sektörünün karşı karşıya kaldığı önemli bir risklere dikkat çekti. Gıda sektöründe insan sağlığını tehdit eden faktörleri anlatan Alaybeyoğlu, tağşiş ve ilaç kalıntılarının gıdada en büyük riskleri oluşturduğuna değindi.

Alaybeyoğlu, gıda sektörünün en fazla karşı karşıya kaldığı riskten bahsederek, “Gıda sektörünün şu anda en çok karşı karşıya kaldığı bir risk var. Biz buna tağşiş diyoruz. Ürünün gerçekte söylenen ürün olmaması durumu. Buna da tağşiş deniliyor. Ekmek de tağşiş olayından nasibini alıyor” ifadelerini kullandı.

“Sorumlu Müdürlere Çok iş Düşüyor”

Gıda denetimlerinde sorumlu müdürlere ve gıda mühendislerine sorumluluk düştüğünü söyleyen Alaybeyoğlu, “Gıda sektöründe tağşiş zaten var. Burada biz gıda mühendislerine, üreticilere ve sorumlu müdürlere çok iş düşüyor. Birçok fırında daha önce aslına bakarsanız gıda mühendisleri sorumlu müdür olarak çalışıyordu. Şimdi bildiğim kadarıyla bir yasa değişti ve gereklilik kalktı. Artık sorumlu olanlar ekmek ustaları” diyerek açıkladı.

“Gıdayla Sağlığımızı Kabul Ediyoruz”

Gıda Mühendisliği için müşavirlik sisteminin gelmesi gerektiğinin altını çizen Alaybeyoğlu, şu açıklamalarda bulundu; “Gıda mühendisleri şu anda ya devlet kadrolarını ya da özel sektörde büyük işletmelerde görev alıyor. Burada da gıda mühendisleri müşavirliği sistemi gelmesi gerekiyor. Nasıl mali müşavirler her noktada çalışan, yani evde üretim yapanlar da dahil olmak üzere gıda mühendislerinin müşavirliğinde bir onay almaları gerekiyor. Çünkü gıda en riskli alanımız. Yani gıdayla biz sağlığımızı kaybediyoruz.”

“İlaç Kalıntıları Büyük Risk”

Gıdada diğer bir riskin de ilaç kalıntıları olduğunu ifade eden Alaybeyoğlu, “Son olarak da gıda maddelerinde katkıların haricinde en büyük riskimiz ilaç kalıntıları. Ne yazık ki buğdayda bile bu kalıntılar Mevcut dolayısıyla biz ilaç kalıntılarını ekmek de olmak üzere birçok üründe yiyoruz. Hatta bir kısım bilim insanları buğdaydan alınan glütenin aslında zararlı olmadığı görüşünde. Zararlı olanın ilaç kalıntıları olduğunu söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bir Döngü İçinde Oluyoruz”

Alaybeyoğlu, gıda maddelerinin her zaman risk olduğunu söyleyerek sözlerini şu şekilde noktaladı; “Özellikle de kendimize Avrupa Birliği'nin mevzuatlarını baz alıyoruz ama zaman içerisinde bu katkı maddelerinin zararları bir şekilde tespit ediliyor, yasaklanıyor ve çıkarılıyor ama biz bunu bir şekilde insanlar olarak tüketmiş oluyoruz. Böyle bir döngü içinde oluyoruz.”

Özel Haber: Soner Özdemir

28 Mar 2024 - 10:30 Ordu/ Ordu- Gündem