Başkan Zengin: Ek Ödeme Oranları Yetersiz!

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, “Taban ve teşvik oranları arttırılması gerekliliktir” diyerek Sağlık Bakanlığı’na seslendi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Sağlık çalışanlarının aldıkları ek ücretler hakkında açıklamada bulunan Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, sağlıkta çalışanların taban ve teşvik oranlarının arttırılmasının artık zorunlu hale geldiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık tesislerinde görev yapan personellerin Taban ve teşvik ek ödeme oranlarının artırılması gerekmektedir. Günümüz koşullarında ek ödeme hesaplamasında kullanılan oranların düşük kalmakta, çalışanın beklentisini karşılamaktan uzaktır.

Mevzuat değişikliği yapılarak sağlık kuruluşlarında görev yapan çalışanların taban ve teşvik ödeme oranlarının yükseltilmesi gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın acilen ek ödeme yönetmeliği hesaplamasında kullanılan taban ve teşvik ek ödeme oran değişikliğine giderek sağlık personelinin aldığı komik taban ve teşvik ücretlerine son vermesi gerekmektedir. Diğer taraftan Genel İdari Hizmetler Sınıfı ile Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personele ödenen taban ödeme 300- 400 TL arasında kalması, kabul edilemez.

Ayrıca Yardımcı Hizmetler sınıfı çalışanları ve Genel İdari Hizmetler Sınıfı çalışanlarının ek ödemelerinin tavan orana takılması nedeniyle oldukça düşük kaldığından tavan oranın yükseltilmesi ve personellerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.”

27 Mar 2024 - 21:20 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Soner Özdemir