Dışarıda İftar Yapmak Hayal Oldu

Orucunu restoranlarda açmak isteyenler vatandaşlar fiyatlardan yakınıyor. Geçen yıl Ordu’da kişi başı 250 lira civarındaki iftar menüleri bu yıl ortalama 500 lira civarında. Hal böyle olunca da vatandaşlar iftarını evde açmayı tercih ediyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Dışarıda İftar Yapmak Hayal Oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu'da bir restoranda tavuklu bir iftar menüsünün fiyatı 475 liradan başlarken, en pahalı seçenek olan kuzu tandır menüsü ise 630 liraya kadar yükseliyor. Bir başka restoranda ise en uygun fiyatlı menü 350 lira iken, en pahalı menü 540 liraya kadar çıkıyor. Bu yüksek fiyatlar nedeniyle vatandaşlar, iftarlarını evde açmayı tercih ediyorlar. Peki, vatandaşlar dışarda iftar yemeğini yiyebiliyor mu?

Dışarıda İftar Yapmak Hayal Oldu

“Bir Gün Yemek Yesek Aç Kalırız”

Emekli olduğunu belirten Ordulu vatandaş, “İftarımızı evde yapıyoruz. Komşulara da çağırıyor. Komşulara gidiyoruz. Mahallemiz yüksek kesimde olduğu için çok dşarı çıkmıyoruz. Ama çıksak da çok pahalı. İftar menüleri 500 lira. Biz dört kişiyiz. Toplam 2 bin lira vermek durumunda kalacağız. Sadece dışarıda yemek yemeye o parayı verirsek nasıl geçineceğiz? Ben emekliyim.  30 sene köy hizmetlerinden çalıştım. Cebimde en fazla 500 lira para vardır.  Başka da bir şey yok.  Biz bir gün yemek yesek aç kalırız.” dedi.

Dışarıda İftar Yapmak Hayal Oldu

“Nasıl Pide Alacağız Diye Düşünüyoruz

Muammer Aksu ise, “ Türkiye Cumhurbaşkanı bindi özel uçağıyla Amerika’ya gitti. Biz de burada akşama bir yirmi bin lira bulursak pide alıp eve gideceğiz hanımın yanına diye düşünelim. Başka alacak gücümüz yok. On bin lira emekli maaşla nasıl dışarda iftar yapalım? Yetmiyor yani. Eğer ev de olmasa, burada çöplerden ekmek toplayacak hala geliriz. Patates alsan o bile 15-20 liraya, patlıcan, biber 40-50 liraya çıkmış.” ifadelerini kullandı.

Özel Haber/Nergis Kobak

27 Mar 2024 - 16:15 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak