Bahçede Kükürtlü Mücadelenin Önemi Büyük

Kükürtlü Mücadeleyle Külleme Hastalığı ve Kozalak Akarına karşı Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, uyarılarda bulundu.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Kükürtlü mücadele yapıldığı taktirde hem külleme hastalığına hem de fındık kozalak akarına karşı çifte etki olduğunu söyledi.

Fındıkta külleme hastalığıyla ilaçlı mücadele döneminin devam ettiğini hatırlatan Şensoy, üreticilerin bu mücadeleyi dikkate alması gerektiğini savundu.

"Mesafe İyi Ayarlanmalı"

Fındıkta külleme fındığın kalite ve verimini olumsuz etkilediğini aktaran Şensoy, “Külleme hastalığı, fındık rekoltesini olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca kaliteyi ve verimi de düşürüyor. Önceden yaprakta görülen sonradan da fındığın kendisinde görülen bu külleme olayı şiddetini arttırarak sürdürüyor. Küllemenin fındığa verdiği hasarı arazide net bir şekilde görebiliyoruz. Çok şiddetli bir külleme olayı var. Bu da fındığı olumsuz etkiliyor. Bahçemizde dal sayısını azaltıp, yılda en az 2 kez dip sürgünü almalıyız. 2 fındık ocağı arasındaki mesafenin de iyi ayarlanması gerekir. Bu kurallara uyulursa, külleme daha az olacaktır.” diye konuştu. 

Bahçede Kükürtlü Mücadelenin Önemi Büyük

“Kükürt Çift Etki Eder”

Küllemeyle mücadele konusunda kullanılacak olan kükürdün aynı zamanda fındık kozalak akarına da etki ettiğine dikkati çeken Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü; “Fındık şu an küllemeye karşı direnç gösterebiliyor ama 3-5 sene sonra külleme hastalığı şiddetini arttırdığında artık fındığımız belki de dayanamayacak. En büyük çekincemiz bu. Bu yüzden bordo bulamacı ürünü mutlaka kullanılmalıdır. Külleme hastalığı ile mücadele ertelenmemelidir. Nisan ayında kükürt kullandığımızda hem külleme hastalığına hem de fındık kozalak akarına karşı çift etkili olarak mücadele etmiş oluyoruz.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

27 Mar 2024 - 14:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul