En Büyük Gider Kira!

Ordu’da kiraların artmasından dolayı sıkıntı yaşayanlardan biri de kahveciler oldu. Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, en büyük giderlerinin kira olduğunu söyleyerek, “10 liraya çay satıp, 10 bin lira kirayı ödemek kolay değil” dedi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Son dönemde Ordu’da yaşanan kiralık dairelerdeki fahiş fiyatlar esnafların dükkan kiraları da etkiledi. Ordu’daki kahvehane kira fiyatlarının 10 bin liraya kadar çıktığı belirtildi.

“Kira Fiyatlarının Önüne Geçilsin”

Yüksek kira fiyatlarının önüne geçilmesini beklediklerini sözlerine ekleyen Hüseyin Korkmaz, şu cümlelere yer verdi; “Kahvehanelerimizin en büyük gideri kiralar. 5 bin lira olan kiralar 10 bin lira, 3 bin lira olanlar 7-8 bin liraya çıktı. Hatta 3 katı zamlı isteyen mülk sahipleri de var. Bu durumda kiralar ister istemez kahvehane esnaflarını zorluyor. Mal sahibi de ‘kirayı vermezsen çık’ diyor. Şu ana kadar yüzde 25’i uygulayanı görmedik. Kiralar çok arttı. Bu duruma artık bir dur denilmeli. Belli bir oranın üzerinde kiralara zam yapılmamalı. Aksi taktirde kahveci esnafı, çalıştığının büyük çoğunluğunu kiraya vermek zorunda kalıyor.”

“Kiralar 10 Bin Lira”

10 bin lira kirayı ödemenin kolay olmadığını ifade eden Korkmaz, “Çayı 10 liraya satıyoruz. Bir de kiraya bakıyoruz ki 10 bin lira. Bu kahveci esnafı, 10 liraya çay satıp, kirayı ödeyecek, üstüne para kazanacak. Bu kolay iş değil. Bu noktada biraz daha insaflı olmak lazım. Sonuçta kahvehanelerin tek gideri kira değil. 17 kalem ürün gider var” diyerek açıkladı.

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

27 Mar 2024 - 12:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru