Bağırsak Kanseri Riskini %37 Azaltmak Elimizde!

Mart ayı, bağırsak (kolon) kanseri farkındalık ayı olarak kabul ediliyor. Ordu Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Serkan Enki, kolon kanserinin erken teşhisinin önemini vurguladı. Risk faktörlerinin başında 45 yaş ve üzeri olanların kolonoskopi ile tarama yaptırması geliyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Mart ayı, farkındalık ayı olarak kabul edilen bağırsak (kolon) kanseri için önemli bir ay. Ordu Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Serkan Enki, bu konuda önemli bilgiler verdi.

Dr. Enki, normal risk faktörü taşıyan bireylerin 45 yaş ve üzeri yaşlarda kolonoskopi ile tarama yaptırmalarının kolon kanserinin erken teşhis ve tedavisinde çok önemli olduğunu vurguladı.

Kolon kanserinin kentleşme ile artan hazır gıda tüketimi ve raf ömrü uzun yiyeceklerle bağlantılı olduğunu belirten Dr. Enki, sedanter yaşamın artması, metabolik sendrom ve obezitenin de bağırsak kanserinin artmasına ve daha erken yaşlarda görülmesine neden olduğunu söyledi.

Beş Basit Değişiklik ile Risk Azalıyor

Dr. Enki, Avrupa'da yapılan ve yaklaşık 350.000 bireyin verilerinin 12 yıl boyunca toplandığı bir araştırmaya dikkat çekti. Araştırmaya göre, beş basit yaşam değişikliği ile kolon kanserine yakalanma riskini önemli oranda azaltmak mümkün:

Uygun bel çevresi ve vücut ağırlığı

Sigara içmemek

Alkol tüketimini sınırlamak (İdeal olan hiç içmemek)

Düzenli fiziksel egzersiz yapmak

Uygun beslenme (Hazır gıdalardan uzak durmak, kırmızı et tüketimini sınırlamak, meyve, sebze, balık, yoğurt, lifli gıdalar ve baklagillerin tüketimini artırmak)

Dr. Enki, "Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile bağırsak kanseri riskini %37 oranında azaltabiliriz" diye vurguladı.

27 Mar 2024 - 11:10 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu