Süleyman Soylu'ya Yakın İsimler Görevden Ayrıldı

Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki Emniyet'te dikkat çeken iki istifa gerçekleşti.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Son günlerde, İçişleri Bakanlığı'na Ali Yerlikaya'nın atanmasının ardından emniyet teşkilatında üst düzey istifalar yaşanıyor. Bu istifalar arasında özellikle Süleyman Soylu'ya yakın isimlerin bulunması dikkat çekiyor.

Gazeteci Tolga Şardan'ın bugünkü yazısına göre, emniyet teşkilatında yaşanan kritik istifalardan ikisi önemli bir geçmişe sahip isimlerden geldi. Her ikisi de Soylu döneminde etkili görevlerde bulunmuştu.


İstifa eden isimler, Süleyman Soylu döneminde önemli görevlerde bulunan Kürşat B. ve Murat B. idi.

Kürşat B., Siber Suçlarla Mücadele Dairesi'nde ve İstihbarat Başkanlığı'nda önemli görevler üstlenmişti. Yeni İstihbarat Başkanı Selami Yıldız'ın göreve gelmesiyle birlikte Polis Akademisi Başkanlığı'na atanmış ve ardından istifa etmişti.

Murat B. ise Ankara Emniyeti'nde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak görev yapıyordu. Süleyman Soylu'nun yakın adamı olan Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın "prensi" olarak tanınıyordu. Finansal suçlarla mücadelede önemli operasyonlara imza atan Murat B., son olarak istifa ederek özel sektöre geçti.

Her iki istifa eden isim de Süleyman Soylu döneminde etkin görevlerde bulunmuş ve önemli operasyonlarda yer almıştı. Özellikle, Kürşat B.'nin bilişim alanında gösterdiği etkinlik ve Murat B.'nin finansal suçlarla mücadeledeki rolü dikkat çekiciydi.

Bu istifalar, emniyet teşkilatında yapılan kadro değişiklikleri ve yeni atamaların yankılarıyla birlikte ele alındığında, teşkilat içindeki dengelerin değiştiğine işaret ediyor. İki kritik ismin istifası, yakın dönemdeki gelişmeleri ve emniyet teşkilatındaki güç dengelerini gözler önüne seriyor.

26 Mar 2024 - 22:46 - Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun