“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”

Türkiye genelinde karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıklarının obeziteyi artırdığına dikkat çeken Uzman Diyetisyen Gülce Taştemel, beslenme alışkanlıklarının önemine işaret etti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”
“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye genelinde karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıklarının obeziteyi artırdığına dikkat çeken Uzman Diyetisyen Gülce Taştemel, beslenme alışkanlıklarının önemine işaret etti. Taştemel, Türkiye'deki beslenme alışkanlıklarının Avrupa ülkelerine göre farklılık gösterdiğini belirterek, özellikle kahvaltı kültürünün zenginliğine vurgu yaptı.

“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”

“200 Kalorilik Kahvaltıdan 1500 Kalori Alıyoruz”

"Avrupa ülkelerine göre Türkiye'de besin tüketim alışkanlıkları daha farklı." diyen Taştemel, "Mesela muazzam kahvaltılarımız var. Kahvaltıda Avrupa’daki ülkeler kahvaltılarını tek çeşitle, iki çeşitle yaparken bizim ülkemizde en az 10-20 çeşit kahvaltılık besinimiz var. Normalde 100-200 kaloriyle geçiştirebileceğimiz kahvaltıdan yeri geldiğinde 1200-1500 kalori alabiliyoruz." şeklinde konuştu.

“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”

“Çeşit Çoksa İştah Artıyor”

Öğle yemeklerinde de benzer bir durumun yaşandığını belirten Taştemel, "Avrupa’da normal şartlarda bir porsiyon et tüketimi, yanında da bir haşlanmış sebze yeterliyken, bizde seçenek çok daha fazla olabiliyor. Yanında tandır ekmeği, yağlı ekmek gibi çeşitlerimiz çok fazla. Ara sıcaklarımız, dolmalarımız, sarmalarımız, yemek çeşitlerimiz de lezzetli olduğu için bunlar iştahı artıran nedenler aynı zamanda. Ne kadar çok yemek çeşitliliği varsa iştah kontrolü daha zor olabiliyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”

“Düzensiz Çalışma Saatleri Kilo Artışına Neden Oluyor”

Düzensiz bir yaşamın da kilo alma konusunda etkili olduğuna dikkat çeken Taştemel, "Eğer geç saatlere kadar çalışıyorsak, çalışma saatlerimiz geç başlayıp geç bitiyorsa, düzensiz bir yaşam standartına sahipsek, bu durum kilo almamıza neden olabiliyor. Vücudun bir ritmi var ve bu ritim bozulduğu zaman, metabolizma daha çok yağ depolamaya odaklanabiliyor. Çalışma saatleri uzun olduğu müddetçe, yemek molaları düzenli olmadığı müddetçe bizim yemeğe ayırdığımız vakit azalıyor. Kısa sürede hızlı yemek tüketimi de kilo artışına neden olabiliyor." ifadelerini kullandı.

“Beslenme Alışkanlıkları Obeziteyi Artırıyor”

“Kendi Yaptığınız Besinleri Tüketin”

Bu duruma engel olmak amacıyla önerilerde bulunan Taştemel, "Fast food tüketimi yerine evden hazırladığımız sandviçlerle geçiştirebiliriz. Tam buğday unundan yapılan ekmeklerin içerisine kendi hazırladığımız köfte, marketten alınmış nugget yerine gerçek bir tavuk ızgara, tavuk haşlama, salatanın üzerine koyulmuş bir ızgara köfte tarzında, kendi yaptığımız besinleri tükettiğimiz takdirde daha sağlıklı olan bir seçeneğe yönelmiş olacağız." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber/Nergis Kobak

26 Mar 2024 - 11:30 Ordu- Sağlık

Mahreç  Nergis Kobak