Yüksek Kredi Oranları Ev Almayı Zorlaştırıyor

Ordu'da emlak sektöründe son dönemde yaşanan durgunluğa dikkat çeken Gayrimenkul Uzmanı Bora Tepe, yüksek kredi oranlarının daire satışlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri
Yüksek Kredi Oranları Ev Almayı Zorlaştırıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’da son dönemde emlak sektöründe durgunluk oluştu. Daire satışları durma noktasına gelirken, kiralık dairelerde ise yüksek fiyatlar düşündürüyor.

“Satışlarda Ciddi Daralma Var”

Yüksek konut kredileri karşısında vatandaşların daire almasının zorlaştığını aktaran Tepe, “Ülke genelinde konut satışları ile bankaların kredi politikası ters korelasyonla çalışıyor. Faizler yükseldiğinde satışlar azalıyor, düştüğünde artıyor. Bu sebeple mevcut konut faiz oranlarının 2.85-3 bandında seyretmesinden kaynaklı insanlar kredi kullanamadığından, kullandığı kredinin geri dönüşünün çok yüksek olmasından dolayı konut kredisi yok. Bu sebeple de satışlarda ciddi daralma var.” dedi.

Yüksek Kredi Oranları Ev Almayı Zorlaştırıyor

“Kiralıklara Talebi Daha Fazla”

Kiralık dairelerdeki sıkıntıların ise yüksek fiyatlar olduğuna dikkat çeken Bora Tepe, “Hem Ordu’da hem de ülke genelinde artan inşaat maliyetleri, konut fiyatlarındaki ciddi yükseliş, banka ve mevduat faizlerindeki uçurum sebebiyle satış rakamları hem ülkemizde hem de bölgemizde ciddi anlamda düşüş göstermektedir. Bu sebeple satış tarafından ziyade kiralık talebi şu pozisyonda çok daha fazla. Kiralık fiyatlarının çok yükselmesi de ev talebinin çok olması ve artık insanların ev alamıyor olmasından kaynaklı. 2 milyon ve üzerindeki dairelerde satışların durgun olması sebebiyle büyük metrekarede ve yüksek fiyattaki evler bu piyasada maalesef talep görmüyor. Bu sebeple genelde 1+1 ve 2+1 daireler çok daha fazla talep ediliyor. Bununda sebebi kredi olmayışı ve fiyatlardaki ciddi artış.” diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

26 Mar 2024 - 11:10 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak