"Altın Stokları Tükenme Noktasına Geldi!"

Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Ercan Tapanoğlu, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmesinin altına yatırım yapılmasına engel olmadığını dile getirdi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Ercan Tapanoğlu, Merkez Bankası'nın faiz oranını yükseltmesinin ardından yatırımcılarının güvenilir liman olarak altına yöneldiğini dile getirdi. Başkan Tapanoğlu, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; 

"Talebi Karşılamakta Zorlandı"

"Son dönemde Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz artışı olmayacağına dair belirgin sinyaller vermesiyle piyasalarda kısa bir sessizlik yaşandı. Ancak Merkez Bankası'nın 500 puanlık bir artış yapması özellikle altın piyasasında hareketliliğe yol açtı. Dolar ve Euro'da bir miktar artış gözlemlense de, altın talebinde belirgin bir artış görüldü. Vatandaşlar döviz yerine altına yönelerek güvenli liman arayışına girdi. Bu talep artışıyla birlikte darphanede dahi altın stokları tükenme noktasına geldi. 2/3 vardiya ile çalışmalarına rağmen talebi karşılamakta zorlanıyoruz." 

"Güvenilir"

Tapanoğlu, önceki beyanlarında da altının diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahip olduğunu ve fiziki olarak elde bulunmasının yatırımcılar için daha temkinli bir seçenek olduğunu vurgulayarak şunları ekledi:

"Altının, diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca fiziki olarak elde bulundurulabilmesi, yatırımcılar için ek bir güvenlik sağlamaktadır. Bu nedenle, altına yatırım yapmaktan vazgeçmemeli ve piyasadaki dalgalanmalara karşı dikkatli olmalıyız." 

Özel Haber/ Sibel Yılmaz

26 Mar 2024 - 10:30 Ordu- Ekonomi

Mahreç  Sibel Yılmaz