Almanya Hakkında Merak Edilenler

Almanya vize türü olan diğer Avrupa ülkelerinin de kullandığı schengen vizesini kullanmaktadır. Bizler de Almanya'da hastalıktan dolayı emeklilik, Almanya ile Türkiye arasındaki saat farkı, Almanya için vize nasıl alınır?, Almanya ne kadar Suriyeli mülteci almıştır, Almanya nasıl zengin oldu? İngiltere mi daha zengin Almanya mı?, Almanya savaştan sonra nasıl gelişti?, Almanya'nın ordusu yok mu? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Almanya'da Hastalıktan Dolayı Emeklilik

Almanya'da bazı hastalıklardan dolayı kişiler emekli olabilmektedir. Bu konuda gerekli olan şey, belli bir sağlık raporu almaktır. Kişiler hastalıkları ile ilgili doktora başvurarak bir rapor alma süreci geçirir. Alınan raporun sonucu eğer %60 ve yukarısında ise kişiler malulen emekli olabilmektedir.

Almanya İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Iki ülke arasında bir saat bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye konumu Almanya konumuna göre bir saat ileri olarak kabul edilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Türkiye'de saat 14:30 ise Almanya'da 13:30 olacaktır.

Almanya İçin Vize Nasıl Alınır?

Almanya vize başvuruları Almanya Büyük Elçiliklerine veya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Schengen vizesi olarak adlandırılan bu vize için gerekli evrakları tamamlayarak kişiler vize başvurusunda bulunabilmektedir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından yaklaşık 7-10 iş günü içerisinde vizelerini alabilirler.

Almanya Ne Kadar Suriyeli Mülteci Almıştır

Avrupa ülkeleri Suriyeli mültecileri kabul etme sürecinde sıkıntılar yaşamıştır. Avrupa ülkeleri arasında Almanya ilk başlarda 8-10 bin gibi bir mülteci kabul etmiş olsa da günümüzde bu mülteci sayısı 1 buçuk, 2 milyon gibi rakamlara yaklaşmıştır.

Almanya Nasıl Zengin Oldu?

İkinci Dünya Savaşının ardından oldukça zor bir süreçten geçen Almanya günümüzde dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmuştur. Bu başarı yolundaki en etkili şey ise kesinlikle disiplindir. Almanların disiplinli çalışması ve yönetim şekli ülkenin eski gücüne kavuşmasına olanak sağlamıştır. Madenleri, pazar alanları, ticaret merkezleri giderek güçlenmiş ve ülkeyi ayaklandırma konusunda başarılı olmuştur. Verimli topraklarını da oldukça akıllı bir şekilde kullanmıştır. Ticaret açısından büyük bir ağa sahiptir ve dış satım gücünü giderek arttırmıştır. Bu sayede Almanya dünyanın ekonomik açıdan en güçlü ülkelerinden biri olmuştur.

İngiltere Mi Daha Zengin Almanya Mı?

Almanya ve Ingiltere dünyanın ekonomik açıdan en güçlü iki ülkesinden biridir. Ingiltere ekonomik açıdan 5. Sırada yer almaktadır. Asgari ücret Ingiltere'de 1.524 Euro olarak verilmektedir. Almanya asgari ücreti ise 1.557 Euro olmaktadır. Almanya Türkiye'nin en çok ticari ilişkide bulunduğu ülke olma özelliği taşımaktadır. Pek çok araştırma ve veriye göre Almanya, teknolojik, ekonomik, ticari, eğitim, sanat alanında Ingiltere'den daha iyi bir konumdadır.

Almanya Savaştan Sonra Nasıl Gelişti?

Özellikle Batı Almanya'da hızlı bir ekonomik toparlanma süreci yaşanmıştır. Bu hızlı sürecin sebebi olarak ise ordoliberal büyüme modeli gösterilmiştir. Eski dönemlerde de Almanya'da oldukça iyi işgücü ve yüksek teknoloji mevcuttu fakat savaşın getirdiği yıkım sebebi ile sermaye yetersizliği yaşandı ve ülke geriye düştü. Fakat yeterli disiplin ve iyi yönetim ile Almanya eski gücünü geri toparladı.

Almanya'nın Ordusu Yok mu?

Almanya'nın Bundeswehr adında bir ordusu vardır. Fakat bu ordu diğer ülkelerin ordularına kıyasla daha küçük ve sınırlı bir güce sahiptir. Almanya'nın askeri gücü NATO şemsiyesi altında faaliyet göstermektedir.

25 Mar 2024 - 16:33 - Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu