Su Kaynaklarının Korunması İçin Ordu'da "Suda Sıfır Kayıp" Hareketi

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, "22 Mart Dünya Su Günü" kapsamında su israfının önlenmesi ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda çeşitli eğitimler düzenledi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Su Kaynaklarının Korunması İçin Ordu'da "Suda Sıfır Kayıp" Hareketi
Su Kaynaklarının Korunması İçin Ordu'da "Suda Sıfır Kayıp" Hareketi
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’da İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından “22 Mart Dünya Su Günü" münasebetiyle üreticilere, öğrencilere ve resmi kurum çalışanlarına su israfının önlenmesi konusunda eğitimler verildi.

Su Kaynaklarının Korunması İçin Ordu'da

Programda konuşan İl Müdürü Kemal Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekilmesi ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılması amacıyla her yıl 22 Mart "Dünya Su Günü" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de su israfının önlenmesi ve suyun etkin kullanımının artırılması için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinasyonunda, Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde 31 Ocak 2023 tarihinde "Ulusal Su Verimliliği Seferberliği" başlatılmıştır. Başlatılan bu seferberlik kapsamında "Suda Sıfır Kayıp" yaklaşımı ile suyumuzun verimli kullanılması ve kaynaklarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanmaktadır." dedi.

Su Kaynaklarının Korunması İçin Ordu'da

İl ve İlçe Müdürlüklerinin, su israfının önlenmesi amacıyla düzenlediği eğitimlerin 22 Mart Dünya Su Günü'nde de yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Yılmaz, "19 İlçemizde öğrencilere, üreticilere ve resmi kurumlardaki personele suyun etkin kullanımı konusunda eğitimler verildi." ifadelerini kullandı.

Su kaynaklarının korunması gerekliliğine değinen Yılmaz, "Ülkemizde su kıtlığı her geçen gün daha önemli bir sorun haline gelmektedir. Su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılmasına yönelik gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, önümüzdeki yıllarda su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alabiliriz. Bu sebeple, suyun etkin kullanımı ve kaynaklarının korunması için harekete geçmek zorundayız." şeklinde konuştu.

Su Kaynaklarının Korunması İçin Ordu'da

Bireysel olarak su israfının önlenmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Geleneksel sulama yöntemlerini modern teknolojilerle değiştirmeliyiz. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyu en uygun miktarda ve uygun zamanda sağlayarak su tüketimimizi azaltmalıyız. Suya veda etmeden, vefa göstermeliyiz." diyerek sözlerini tamamladı.

25 Mar 2024 - 16:10 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak