En Genç Belediye Başkanı Suikaste Kurban Gitti

En genç belediye başkanı arabada ölü bulundu... İşte Detayları.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

27 yaşındaki Brigitte Garcia, Ekvador'un en genç belediye başkanı ünvanını taşıyordu. Fakat bu hafta, Garcia ve danışmanı Jairo Loor, park halindeki bir araçta cansız bedenleri bulundu. Olay tüm Ekvador'u yasa boğdu.

Polis yetkilileri, Garcia ve Loor'un silahla öldürüldüğünü doğruladı. Cinayetin arkasındaki sebep ve fail veya failler henüz bilinmiyor. Yetkililer, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Garcia'nın partisi Yurttaş Devrim Hareketi, bu vahşi cinayeti "suikast" olarak nitelendirdi. Partinin kurucusu ve eski devlet başkanı Rafael Correa, "Şok içindeyim ve söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ekvador'da kimse güvende değil" dedi.

Garcia'nın ölümü, Ekvador'da son zamanlarda artan siyasi şiddetin en son örneği. Geçtiğimiz Ağustos ayında, yolsuzluğa karşı duruşuyla tanınan devlet başkan adayı Fernando Villavicencio da bir suikasta kurban gitmişti.

Garcia'nın ölümü Ekvador'da büyük bir üzüntü yarattı. Sosyal medya platformlarında Garcia'ya ve ailesine taziye mesajları yağdı. Birçok kişi, Garcia'nın ölümünün Ekvador'da artan siyasi şiddete karşı bir uyarı olduğunu savundu.

Garcia'nın ölümü, Ekvador'da siyasetin ve güvenliğin geleceği hakkında endişeleri artırıyor. Yetkililer, Garcia'nın katillerini adalete teslim etme sözü verdi.

25 Mar 2024 - 13:11 - Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu