Üreticilerden 500-600 Lira Talebi

Fındık üreticileri, 9 yıldır sabit kalan 170 lira olan alan bazlı gelir desteğinin artırılması gerektiğini savunuyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, en az 500-600 lira talep ediyor. Artan girdi maliyetleri ve enflasyon karşısında destek miktarının güncellenmesi gerektiği vurgulanıyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fındıkta alan bazlı gelir desteği ödemeleri için üreticilerden gelen tepkiler devam ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 9 yıldır sabit kalan ve dönüm başına 170 lira olarak ödenen desteğin yetersiz olduğunu dile getirdi. Soydan, bu rakamın en az 500-600 liraya çıkarılmasını talep etti.

2024 yılında da 170 lira üzerinden yapılacak olan ödemelerin enflasyon ve girdi maliyetleri karşısında eridiğini belirten Soydan, "170 lira artık gübre dahi almaya yetmiyor" dedi.

2009 yılından bu yana ödenen alan bazlı gelir desteğinin 9 yıldır 170 lirada sabit kaldığını hatırlatan Soydan, "Enflasyon, refah payı ve girdi maliyetlerinin artması göz önüne alındığında bu rakam çok yetersiz. 170 liranın mutlaka günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Desteklerin üreticilere nefes aldırması gerektiğini vurgulayan Soydan, "Mazot ve gübre desteğinde artış yapıldı. Diğer tarım ürünleri için de destekler yapılıyor. Alan bazlı gelir desteğinin de artırılması şart. Üreticilerimiz bahçelerine gübre ilaç atmaya başladı. Bu noktada alan bazlı gelir desteği onların yükünü hafifletecek. Üreticilerimizin daha rahat hareket edip, daha fazla üretim yapabilmesi için destek miktarının artırılması şart" şeklinde ifade etti.

Fındık üreticileri, artan girdi maliyetleri ve enflasyon karşısında 170 liralık desteğin yetersiz olduğunu savunarak, yetkililerden bu rakamın güncellenmesini talep ediyor.

Üreticilerden 500-600 Lira Talebi

25 Mar 2024 - 12:30 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu