Perşembe Halkının 'Madene Hayır' Kararlılığı Sürüyor

Perşembe ilçesi Şenyurt Mahallesi'nde yapılan toplantıda, maden istenmediği bir kez daha net bir şekilde ifade edildi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Perşembe Halkının 'Madene Hayır' Kararlılığı Sürüyor
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’nun Perşembe ilçesi Soğukpınar, Şenyurt, Anaç, Ekinciler, Bekirli mahallelerini kapsayan çinko, bakır, gümüş, kurşun, altın madeni için başlatılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Ordu Çevre Derneği ve Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri temsilcileri katıldı. Toplantıda, "ÇED Gerekli Değildir" kararı verilirse dava açmak için yapılması gerekenler konuşuldu.

Perşembe Halkının 'Madene Hayır' Kararlılığı Sürüyor

“Söz Değil Belge Önemli”

Toplantıda konuşan ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Favori Metal Madencilik tarafından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne sunulan ÇED dosyasından bilgiler vererek, maden işletmeciliğinin tarım alanları ve ormanların yok edilmesiyle beraber toprağın ve suyun kirlenmesine neden olacağını vurguladı. Özbucak, maden şirketinin bölgeye ilişkin çeşitli iddialarda bulunabileceğini ancak sözlerin değil, belgelerin önemli olduğunu belirtti. Şirketin başvuru dosyasının bulunduğunu ve varsa vazgeçiş belgesinin yayımlanması gerektiğini ifade etti.

Perşembe Halkının 'Madene Hayır' Kararlılığı Sürüyor

“Sesler Yükselmeli”

Tepkilerin sürekli olması gerektiğini vurgulayan Özbucak, mahalle sakinlerinin birlik ve beraberliğini koruması gerektiğini dile getirdi. Mahalle sakinlerinin seslerini yükseltmeleri ve siyasi partilere başvurarak durumlarını iletmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca hukuksal süreç hakkında bilgi veren ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukat Haluk Türkmen ile Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri temsilcisi Gül Ersan da birlik ve dayanışma çağrısı yaptılar.

Toplantıda sorulara verilen yanıtlarla birlikte, mahalle sakinlerinin madene karşı olma kararlılığı bir kez daha vurgulandı. Perşembe halkı, doğal yaşam alanlarının korunması ve çevrenin tahrip edilmemesi için mücadele etmeye devam ediyor.

24 Mar 2024 - 10:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak