"Stoklar Azaldı! İftardan Sonra Kan Verebilirler!"

Kızılay Ordu Şubesi Başkanı Menderes Türkeli, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kan bağışlarında düşüş yaşandığını belirterek, oruç tutan vatandaşların iftardan sonra rahatlıkla kan verebileceğini vurguladı.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
"Stoklar Azaldı! İftardan Sonra Kan Verebilirler!"
Haber albümü için resme tıklayın

Kızılay Ordu Şubesi Başkanı Menderes Türkeli, Ramazan ayı dolayısıyla kan bağışlarında bir düşüş meydana geldiğini belirterek, oruç tutan herkesin iftardan sonra rahatlıkla kan verebildiğini söyledi. 

Kızılay kan bağışlarının devam etmesi ve stokların tekrardan istenilen seviyelere gelmesi için geçmiş yıllarda da olduğu gibi mesai saatlerini değiştirdi. Kan bağışçıları, iftar sonrası da kan bağışında bulunabiliyor.

Kan bağışçıları, iftar sonrası da kan bağışında bulunabiliyor. Vatandaşlara çağrıda bulunan Menderes Türkeli, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın “kan bağışı orucu bozmaz” fetvasını hatırlatarak vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu. 

"Bağış Yapabilirler"

Kan bağışı konusunda vatandaşları düşünerek iftardan sonra da kan bağışı aldıklarını belirten Türkeli, “Kan stoklarımız çok iyi seviyede değil. Ramazan ayına girmemizle birlikte stoklarımız daha da azaldı. Çünkü Ramazan dolayısıyla insanlar oruç tuttuğu için kan bağışı yapmaktan çekinir oldu. Ancak oruç tutan vatandaşlarımız da gönül rahatlığıyla kan bağışı yapabilir. Kan bağışı sıhhat verir. İftardan sonra gönül rahatlığıyla kan bağışında bulunabilirler.” dedi.

Altınordu Köprübaşı, Fatsa ve Ünye ilçelerinde her gün kan bağışı alımı yapıldığını hatırlatan Türkeli, Köprübaşı’nda gündüz saat 13:00’ten gece 12’ye kadar kan bağışı yapılabildiğini dile getirdi.

1 Kan, 3 Can

Ramazan ayı boyunca devam eden kan ihtiyacına dikkat çekmek için Türk Kızılay'ının ülke genelinde 'Birbirimize Candan Bağlıyız' adlı bir kan bağışı kampanyası başlattığını aktaran Kızılay Ordu Şubesi Başkanı Menderes Türkeli, bağışlanan 1 ünite kan bağışı ile 3 farklı ihtiyaç sahibinin tedavisine katkıda bulunulduğunu ifade etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

23 Mar 2024 - 12:00 Ordu- Sağlık

Mahreç  Tevfik Kul