“Don Riski Yok Diyemeyiz!”

Fındıkta don riskinin bulunduğunu hatırlatan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Ordu’nun yüksek kesimlerdeki hava sıcaklıklarının eksileri görmesinin riski artırdığını söyledi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Ordu’da yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı sonrasında fındık bahçeleri beyaza büründü. Fındık üreticilerini zirai don korkusu sararken, Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, bazı yüksek kesimli ilçelerde risk olduğunu söyledi.  

Ordu’da beklenen kar yağışı meydana geldi. Sahil ve orta kesime kar yağmazken, yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Kabadüz, Mesudiye, Akkuş, Korgan, Gürgentepe, Gölköy gibi ilçelerdeki fındık üreticileri, zirai don korkusu yaşamaya başladı.

“Yüksek Kesimlerde Don Riski Var”

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındıkta don riskini gazetemize şu sözlerle değerlendirdi; “Devletimiz, Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığıyla fındıkta zirai don riski olduğunu açıkladı. Şu an alçak ve orta kesime kar yağmadığı ve hava sıcaklığı normal olduğu için don riski yok. Ancak yüksek kesim için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Yüksek rakımlı ilçelerde ne don olabilir diyebiliriz ne de kesin don olmaz diyebiliriz. Akkuş, Mesudiye, Gürgentepe gibi ilçelerde -1, -2 dereceleri gösteriyor ama bu o an -5 de olabilir. Bu yüzden don riski yok diyemeyiz. Elbette 2014 yılı 30 Mart’ı gibi risk yok ama yine de temkinli olmakta fayda var. Çok fazla paniğe gerek yok ama yine de ciddiyeti elden bırakmamak lazım. Temennimiz zirai don olmaması ancak risk var.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

23 Mar 2024 - 09:55 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru