Fındıkta Zirai Don Riski Kapıda! Üreticiler Ne Yapmalı?

Üreticilerin hava durumunu takip etmesini isteyen Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy, yüksek kesimlerde zirai don riski olduğunu ve üreticilerin dumanlama sistemiyle önlem alabileceğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu’nun yüksek kesimlerine yağan karla birlikte fındıkta zirai don riski de bu bölgelerdeki üreticileri endişelendiriyor. Fındık üreticileri ne yapacaklarını düşünürken Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy, yaşanabilecek don olayına karşı üreticilere uyarıda bulundu.

“Yüksek İlçelerde Havalar Eksiye Düşüyor”

Yüksek rakımlı ilçelerde havanın kritik olduğunu belirten Haluk Şensoy, “Yüksek rakımlı ilçelerde havalar eksiye düşüyor. Meteorolojiden -3 dereceleri gördük. Ancak şimdi meteorolojide görülen bu eksilerin reelde etkisi nasıl hissedilecek. Yani bunu fındık yaşayacak ve o anda göreceğiz” dedi.

“Yüksek İlçelerde Risk Var”

Üreticilerin gerekli bakımları yapmasını söyleyen Şensoy, “Bu eksi derecelerde fındık ne kadar süreyle kalacak? Bu yüzden yüksek ilçelerde risk var. Yaşanacakları görüp bakacağız. Üreticiler bahçelerinde ellerinden gelen mücadeleyi versinler ve bakımlarını yapsınlar” diyerek açıkladı.

“Dona Karşı Dumanlama Sistemi”

Üreticilerin yapması gerekenleri de açıklayan Şensoy, şunları söyledi; “Üreticiler meteorolojiden hava durumuna bakacaklar. Bahçe yeşillenmişse ve meteorolojide o coğrafya eksiye düşmüşse orada bir zirai don olayı yaşanacaktır. Üreticilerin yapabilecekler fazla bir şey yok ama talaş, tahta parçaları ve lastik gibi malzemeleri yakarak yoğun dumanlama sistemiyle soğuk hava dalgasını kırmaya çalışabilirler.”

Özel Haber: Soner Özdemir

22 Mar 2024 - 16:25 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir