“Ramazan Ayında da İlk Kural Su İçmek”

Ramazan ayında su içmenin önemini vurgulayan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Sağlığınız için, iftar ve sahur vakitleri arasında susamadan su için. Gece içilecek bir bardak su, pıhtı, kalp krizi ve beyin felcinden koruyabilir.” ifadelerini kullandı.                                      

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Vücudumuzda milyonlarca hücre olduğunu ve her bir hücrenin ağırlığının % 70’inin de su olduğunu aktaran Dr. Coşkun, Erişkin bir insanın % 70’i su, çocukların % 80’i ve bebeklerin de % 90’ının su olduğunu, kaslı vücutların içerdikleri glikojen nedeniyle, yağlı vücutlara göre daha çok su içerdiklerini, erkeklerde kas oranının, kadınlara göre daha fazla olduğundan, erkeklerin vücudunda su oranının daha fazla olduğunu söyledi.

“Susamadan Su İçin”

Coşkun, “ Ramazan ayında da, diğer aylarda olduğu gibi ilk kuralımız her zaman “susamadan su içmektir.” Ramazan ayında en çok ihtiyacımız olan molekül sudur. Sadece zamanlarını ayarlamak gerekir. Suyu da iftardan sonra başlayarak bardak bardak, sindire sindire (asla bir anda çok miktarlarda su içilmemelidir) içmeliyiz. Bir bardaktan biraz fazla su (250 ml) içildiği zaman mideyi terk etme hızı 15 dakikayı bulmakta; mideyi terk edip bağırsaklara geçince, bağırsaklardan kan dolaşımına geçme - emilme hızı da yine 15 dakikayı bulmaktadır. Yani içtiğimiz 250 ml su, 30 dakika sonra kan dolaşımımıza girmektedir. Bu bilgi özellikle gece yatmadan evvel ne zaman su içilmesi gerektiğini anlatmak için önemlidir.” diye konuştu.

“Gece Yatmadan 30 Dakika Önce Su İçin”

‘Gece yatmadan 30 dakika önce su için’ diyen Dr. Ali Coşkun, “Gece yatmadan 30 dakika evvel su içilirse, gece boyunca kanın koyulaşmasına karşı koyarak, kanımızı daha akışkan hale getiririz. Böylece içilen bu bir bardak su, bizi geceleyin kan dolaşımımızda “pıhtı’’ oluşmasından koruyacak, belki de bir kalp krizinin, bir beyin felcinin önüne geçecektir.” şeklinde konuştu.

“Kilo Başına 30-40 ml su İçilmeli”

İftar ile sahur arasında ne kadar su içmeliyiz?’ sorusunu da cevaplayan Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı; “Bunun bir formülü var. Herkes kilosu başına 30-40 mililitre su içmelidir. Örneğin ortalama 35 mililitre desek: 60 kg. vücut ağırlığında birisi iftar ile sahur arasında 60x35 = 2100 mililitre su içmelidir. Bir bardak su 250 mililitre olsa, = 8 veya 9 bardak su hesabı çıkar. Bunu da 6 saate bölersek: 40 dakikada bir 1 bardak su içersek, hesap tamam olur. 100 kg vücut ağırlığında birisi iftar ile sahur arasında 100x35 = 3500 mililitre su içmelidir. Bir bardak su 250 mililitre olsa, ( 3500 / 250 ) = 14 bardak su hesabı çıkar. Bunu da 6 saate bölersek: 25 dakikada bir 1 bardak su içilirse, hesap tamam olur. Çok zorlanıldığı durumlarda peş peşe 2 bardak su içilebilir.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

 

 

 

22 Mar 2024 - 12:10 Ordu- Sağlık

Mahreç  Nergis Kobak