"Farklılıklar Değerlidir"

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla Korgan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murtaza Alan ve Şube Müdürü Kenan Köklükaya, Korgan Özel Eğitim Uygulama Okulu'nu ziyaret etti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri
"Farklılıklar Değerlidir"
Haber albümü için resme tıklayın

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü münasebetiyle Korgan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murtaza Alan, Şube Müdürü Kenan Köklükaya ile birlikte Korgan Özel Eğitim Uygulama Okulunu ziyaret etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murtaza Alan, okulda özel öğrencilerin derslerine katılıp onlarla yakından ilgilendi. Ardından özel öğrencilere çeşitli hediyeler takdim ettikten sonra ziyaretini tamamladı.

Down Sendromu Neden Olur?

Down sendromu, anormal hücre büyümesi sonrası normal insanlarda her hücrede 23 çift kromozom bulunması gerekirken, down sendromu olan kişilerde 21. kromozomun fazladan bir kopyasına sahip olması sonucu meydana gelir. Özetle kişilerde 46 kromozom yerine 47 kromozom bulunması down sendromu oluşmasına sebebiyet verir.

Bu durum da çocuğun gelişimsel süreçlerini olumsuz etkiler. Hem fiziksel hem de zihinsel anlamda normal insanlara ve akranlarına göre geride olan down sendromlu çocuklar, uygulanacak terapi yöntemleriyle hayatın olağan akışına dahil edilmeye çalışılır.

Başka tıbbi bir nedeni tam olarak belirlenemeyen down sendromu, riskli yap gruplarında çocuk sahibi olunmasıyla ilişkilidir. 35 yaş ve üstü yaşlarda anne olanların down sendromuna sahip çocuklar dünyaya getirme riski fazladır ancak bu durum bir kesinlik yaratmaz.

22 Mar 2024 - 10:10 Ordu/ Korgan- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu