"Küçük İstavritler Avlanmasın!"

Ordu'da balıkçılar, av sezonunda durgunluk olduğunu dile getirdi. Artık hamsininde yüzünü göstermediğini ifade eden balıkçılar, küçük teknelerin sadece istavrit avladığını dile getirdi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Ordu'da balıkçılar, av sezonunun sona erdiğini belirtti. Artık hamside sona erdiğini ifade eden balıkçılar, küçük teknelerin sadece istavrit avladığını dile getirdi. Ancak, büyük teknelerin istavritleri seçmeksizin yakalayarak, piyasada standart altı ürünlerin satışını gerçekleştirdiği aktarıldı. 

"Büyük tekneler İnce İstavrit Avlıyor"

Küçük balıkçıların ağ gözlerinin büyük olduğu için seçici davrandığına dikkat çekilirken, büyük teknelerin ince ağlarla istavrit avladığı ve bu durumun fiyat farklarına yol açtığı belirtildi. Büyük teknelerin yakaladığı istavritlerin 50-60 TL/kg civarında satıldığına, diğerlerinin ise kg başına 100 TL'ye satıldığına vurgu yapıldı.

"Parası Olan Alıyor" 

Av sezonunun sona ermesiyle birlikte, balıkçıların av ve kayık bakımı için destek beklediği ifade edildi. Özellikle eğitimci bir hocanın, ince balıkların tüketilmediği takdirde yakalanmayacağı yönündeki uyarısının hatırlatıldığı haberde, kültür balıkçılığı olarak adlandırılan havuz balıklarının genellikle somon ve levrek gibi türlerden oluştuğu ve maddi durumu iyi olanlar tarafından tercih edildiği belirtildi.  

Karadeniz bölgesinde deniz balığının lezzeti nedeniyle tercih edildiğine değinilirken, vatandaşların daha az tercih ettiği ince balıkların tüketilmemesi gerektiği vurgulandı. Balıkçılar, gelecek sezon için beklentilerini dile getirirken, denizden elde edilen ürünlerin sürdürülebilir bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Özel Haber/ Sibel Yılmaz

21 Mar 2024 - 15:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz