Fındığın Baş Düşmanı Yeniden Sahada

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığın en büyük düşmanlarından biri olan kahverengi kokarcanın gün yüzüne çıkma vaktinin geldiği uyarısında bulunarak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fındık tarımının baş düşmanı olan kahverengi kokarcalar, hava sıcaklıklarının artmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkmaya başladı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Fındığın en büyük düşmanlarından biri olan kahverengi kokarcaların, havaların ısınmasıyla gün yüzüne çıkma vakitlerinin geldiğini söyledi.

Fındığın Baş Düşmanı Yeniden Sahada

“Fındığın Baş Düşmanı Kokarca”

‘Kış boyunca samanlıklarda ve çatılarda soğuk havayı atlatan kahverengi kokarcalar şimdi yeniden ortaya çıkmaya başlayacak. Fındığın en büyük düşmanlarından biri olan kahverengi kokarcalar coğrafyamızda yoğun olarak görülüyor ve bu da fındığımız için çok tehlikeli bir durum oluşturuyor’ diyen Soydan, “Kahverengi kokarca böceği fındığın verimini ve rekoltesini düşürüyor. Yeşil kokarca ve kahverengi kokarca olarak özellikle son yıllarda önemli zararlılarla karşılaşıyoruz. Fındıktaki etkisi ise özellikle fındıkta iç çürüklerine ve fındığın depo ömrünün kısalmasına sebep olarak etkisini gösteriyor. Fındık üreticilerimizin bu zararlı ile mücadele etmesi son derece önemlidir. Özellikle bahar aylarında fındık kurdu ilaçlama dönemlerinde kokarca ile daha etkili mücadele etmek gerekiyor. Mücadele kapsamında üreticilerimiz ziraat odalarından ve tarım müdürlüklerinden bilgi alabilirler.” şeklinde konuştu.

“Büyük Hasarlar Veriyor”

Kahverengi kokarcanın, fındığa büyük hasarlar verdiğine değinen Arslan Soydan, şunları kaydetti; “İstilacı bir tür olduğu için çok kısa bir sürede yayılma ve 300’den fazla kültür bitkisinde zarar yapma kapasitesine sahipler. 100 kilometre yükseğe uçabiliyorlar. Dünya genelinde 300’den fazla bitki ve üründe zarar yapan ve istilacı bir tür olan kahverengi kokarcanın dünyada oluşturduğu zarar her yıl 1 trilyon dolar, ABD’de ise 140 milyar dolar olarak biliniyor. Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’de ise fındık; 400 bin ailenin geçimini sağlamakta olup yaklaşık 8-9 milyon insanı doğrudan ilgilendiriyor.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

21 Mar 2024 - 13:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru